eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Eroze českého fotbalu je hlubší, říká Jarabinský. Důkazem je i Nedvěd

📁 Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Homepage, Synot liga, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔24.2.2015

jarabinskyjozef_sparta.czJozef Jarabinský má jasný názor na problém s produkcí kvalitních hráčů

UPOUTÁVKA – „Zamyslím se před začátkem ligového jara, proč naše nejvyšší soutěž vyprodukovala za posledních deset let v podstatě jen dva hráče světové třídy, a to ještě nikoliv Čechy. Bosňana Edina Džeka a Wilfrieda Bonyho z Pobřeží slonoviny, kteří jsou nyní spoluhráči v Manchesteru City. 

Oba měli českou ligu jako přestupní stanici, v superhvězdy vyrostli jinde. Není novinkou, že český fotbal přibrzdil rozpad systému výchovy mládeže,“ říká bývalý úspěšný trenéra pražské Sparty i Slavie Jozef Jarabinský v novém čísle magazínu HATTRICK.

„Ale ta eroze je hlubší. Bývalá tréninková střediska mládeže byla napojena na centra vrcholového sportu jiných odvětví. Trenéři spolupracovali, poznatky se prolínaly. Měli jsme kvantitu, z níž se mohla vybírat kvalita hráčů hledisek nejen fotbalových, ale i charakterových. Osobnosti, vítězné typy.

Zničila to divoká privatizace fotbalu, zmizela infrastruktura. Brücknerova jednadvacítka z let 2000 až 2002 byla posledním produktem systému, který zhynul. Skuhravý, Baroš, Berger, Jankulovski, Rosický a další začínali tam, kde ostatní končili.

nedvedpavel_hra juventus.comPavel Nedvěd patří mezi nejlepší produkty českého fotbalu

Nedvěd přišel z Plzně do Prahy už jako hráč, který věděl, co chce. Pracoval na sobě tolik, že to až přeháněl. Všichni šli rovnou do velkých klubů a prosadili se. Kde jsou dnes hráči ze stříbrného týmu na MS 2007? Ve větších klubech jsou jen Suchý a Mazuch.

Ve Francii, Německu, Španělsku, Švýcarsku či Belgii produkuje nové hráče systém, pracuje se na kontinuálním růstu výkonnosti, nezanedbává se vzdělání a vedení. Našemu fotbalu ubližuje korupční prostředí, pohybuje se kolem něj mnoho tzv. šmejdů, ze slabší kvantity je málo kvality, hráči málo pracují na jiné alternativě života, než je fotbal. Ta eroze je systémová, kvantitativní i morální,“ dodává Jarabinský v nové rubrice RADA MOUDRÝCH v magazínu HATTRICK.

titul_unor brezen

Kromě originálních názorů Jozefa Jarabinského si v nové rubrice HATTRICKU můžete přečíst originální názory na fotbal z pera Milana Luhového, Petra Uličného, Jiřího Kubíčka či Davida Novotného.

NOVÉ ČÍSLO HATTRICKU VYŠLO I S LIGOVÝM SPECIÁLEM VE ČTVRTEK 12. ÚNORA 2015.

-red-

(zdroj fotek: sparta.cz, juventus.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace