eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

El Monstro, to má být spasitel olympijské Brazílie

📁 Aktuálně, Blog Jana Hrabálka, Blogy, Fanoušci, Homepage, Reprezentace, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔18.8.2016

neymar_hrac_uefa.comNeymara a spol. čeká velké finále na OH v Riu!

ohrio2016_logo150BLOGJežíš Kristus Spasitel zhlíží z Corcovada nad Rio de Janeirem na účastníky olympiády bez ohledu na jejich vyznání a rasu. Bez ohledu na to, jestli šermují kordem, jezdí na kole, plavou, či běhají. Žádná protekce. A basta.

Stejně si ale myslím, že nějaké „drobné“ nechá Ježíš Kristus, tedy ten „brazilský“, pro své věrné ovečky. V sobotu odpoledne se totiž hraje finále olympijského fotbalového turnaje a v něm Brazilci vyzvou Němce. V tu dobu se v Brazílii zastaví život, i kdyby zaráz běžel Bolt, plaval Phelps či se hrálo brazilské finále v plážovém volejbalu, nic by se nevyrovnalo fotbalu. Vše ostatní bude v tu dobu jen trapná „tělovýchova“. Fotbal, to je pro Brazilce to pravé sportovní náboženství.

Vrátím se o čtyři roky zpět. V Londýně na OH taky hráli Brazilci finále. S Mexikem byli favoritem až na půdu, ale nezvládli to, sombrerita vyhrála 2:1. Sen o zlatu se kanárkům rozplynul jako pára nad hrncem. Domů se vraceli potupeni, poníženi, bez fanfár. Takový je v brazilském měřítku rozdíl mezi zlatem a stříbrem, mezi úspěchem a zklamáním. Ve fotbale zvlášť.

A teď si ještě vezměte, co se stalo Brazílii před dvěma lety na domácím světovém šampionátu. Od té doby jsou v zemi snad zakázány číslice 1 a 7 a slovní spojení „německý fotbalista“ patří k nejprovokativnějším výrazům. Kam se hrabe vztyčený prostředníček!

Jenže teď je rok 2016 a Brazílie má v rukávu velký trumf. Říkají mu doma El Monstro, alespoň tak jej nazval po semifinálové výhře s Hondurasem trenér Brazílie. Kope za Bracelonu, v červnu oželel Copa Américu, aby pomohl své zemi k olympijskému zlatu. Neymar jr.

Ano, hrál už na olympiádě v Londýně, kde se ještě vešel do věkového limitu. Měl být spasitelem před dvěma lety na mistrovství světa, ale potupnou prohru 1:7 s Německem sledoval jen z nemocničního lůžka. Teď má za svoji zemi třetí pokus vyhrát zlato. „S ním to dokážeme,“ modlili se Brazilci pod sochou Krista a jakoby se tím omlouvali, že pro jeden den, pro jeden zápas, bude jejich spasitelem nikoliv Spasitel z roztaženýma rukama nad Riem, ale El Monstro na trávníku Maracaná…

Jan Hrabálek, redaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotky: uefa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace