eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Dres Slavie je pořád stejný, Sparta si ten svůj vypůjčila od Arsenalu

📁 Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Homepage, Synot liga, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔17.11.2015

martinlatka_top5ceskychdresuhattrick_kolazhattricku_slavia_cz

Mnozí mladí fanoušci možná nevědí, že původní červenobílý dres Slavie je stejně starý jako tým, který jej nosí. Slávisté v něm totiž nastupují už od svého historicky prvního zápasu z 25. března 1896.

Slovanskou kombinaci barev nezakázali ani Němci za druhé světové války. Existuje však jedno smutné období, kdy se slávistický dres musel změnit. Bylo to po roce 1953, kdy byl součástí opatření komunistického režimu proti Slavii i zákaz tradičního dresu.

Následovala pak celá řada různých kombinací včetně modré, bílé a žluté barvy. K návratu tradičního dresu došlo na pražském Velikonočním turnaji navzdory nevoli režimu díky statečným funkcionářům 2. dubna 1956.

To pražská Sparta ve svých historických začátcích trpěla akutním nedostatkem financí a bojovala mj. s absencí stálých dresů. Několikrát musela vzít zavděk tím, co jí jiné oddíly přenechaly. Zpočátku sparťanští hráči nosili černé košile s vyšitým písmenem „S“ na hrudi.

Pak po dva roky používali kombinaci v černé a bílé pruhované košili (Sparta použila tento vzor jako rezervní v letech 1996 až 1997). Až v roce 1906 přivezl jeden ze zakladatelů klubu JUDr. Petřík z Londýna sadu rudých dresů, které původně patřily londýnskému Arsenalu. Od té doby patří rudá barva na sparťanský dres, kombinaci dotvářejí bílé trenýrky a černé štulpny.

JAKÉ JE POŘADÍ NEJSLAVNĚJŠÍCH ČESKÝCH KLUBOVÝCH DRESŮ A KTERÉ TO JSOU, TO SE DOZVÍTE V NOVÉM ČÍSLE HATTRICKU, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 12. LISTOPADU 2015.

-red-

(zdroj fotky: koláž Hattricku, slavia.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace