eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Deník Insider: Berbr byl příslušníkem Státní bezpečnosti!

📁 Domácí fotbal, Topstory 🕔6.6.2013
Deník Insider: Berbr byl příslušníkem Státní bezpečnosti!

Poslední vydání internetového deníku Insider ze středy 5. června 2013 tvrdí, že člen výkonného výboru Fotbalové asociace České republiky Roman Berbr, který má v sobotu 8. června na valné hromadě FAČR v pražském hotelu Clarion kandidovat na funkci místopředsedy za Čechy, sloužil na přelomu 70. a 80. let husákovskému Československu jako příslušník komunistické Státní bezpečnosti (StB).

Své služební zařazení v předlistopadové obávané tajné policii (StB) bývalý rozhodčí Roman Berbr potvrdil v rozhovoru publikovaném v knize „Kmotr Fotbal“, kterou napsal přední český fotbalový novinář Luděk Mádl v edici  deníku Insider, Berbr mimo jiné prohlásil: „Dělal jsem sedm let u rozvědky, to mě utužilo. Měl jsem na starosti Bundesnachrichtendienst, německou rozvědku. A Izraelce.“

berbr-strana-1-450x600Personální spis 807/54, který si deník Insider vyžádal z Archivu bezpečnostních složek, sice potvrzuje, že Roman Berbr skutečně u Státní bezpečnosti pracoval, ale průběh jeho služební kariéry byl podle dostupných dokumentů  poněkud jiný. Nemělo jít o rozvědku, ale o kontrarozvědku StB.

Podle tohoto spisu byl Roman Berbr po rok, přesně od 1. února 1979 do 31. ledna  1980, referentem 2. oddělení I. odboru správy StB KS SNB Plzeň. S funkčním platem 2100 Kčs a příplatkem 400 Kčs, dodává Insider.

Bojoval proti vnějšímu nepříteli?

„Co tam zhruba mohl dělat?“ ptá se deník Insider. „Podle organizačního řádu byly 1. odbory na krajských správách Státní bezpečnosti určeny pro ‚boj proti vnějšímu nepříteli‘. Příslušníci StB zařazení v tomto oboru se především ‚zabývali‘ západními diplomaty, činností západních tajných služeb na československém území, sledovali kontakty domácích občanů s cizími státními příslušníky, prověřovali zástupce zahraničních obchodních společností a podobně. V případě plzeňského 1. odboru to pochopitelně byli především občané Spolkové republiky Německo,“ řekl Insideru Petr Blažek, historik z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Berbr svůj příběh pro knihu „Kmotr Fotbal“ (nedávno v nakladatelství Eminent vyšla i kniha „Silnější pes“, kde hlavní roli vystupuje „jakýsi“ Norman Zerbr) vypráví trochu jinak. Říká v ní, že státní službu opustil „asi v roce 1988“, protože prý plácnul cosi nesouhlasného o vstupu spřátelených armád.

Deník Insider uvádí, že spis  807/54 končí záznamem o Berbrově odchodu od SNB i StB na konci ledna 1980. Údajných sedm let u rozvědky, o nichž Berbr hovoří, není nijak doloženo. V Archivu bezpečnostních složek žádný jiný personální spis k osobě Romana Berbra podle Insideru evidován není.

Insider si proto klade otázku, zda Berbr odvyprávěl svůj příběh přesně a proč na jeho údajná rozvědčická léta není k dispozici dokumentace.

„Je možné, že mohl své vyprávění oproti realitě trochu upravit. Proč by to dělal, o tom lze jen spekulovat. Možná proto, že slovo rozvědka zní přeci jen lépe a možná romantičtěji než Státní bezpečnost či boj proti vnějšímu nepříteli,“ píše Luděk Mádl v deníku Insider.

Personální spis 807/54 začíná žádostí Romana Berbra o vstup do Sboru státní bezpečnosti. V připojeném životopisu Berbr uvádí, že u vojenské kontrarozvědky pracoval jako náčelníkův řidič. Vozil ho v šestsettrojce čili Tatře 603. Právě své zařazení na pozici řidiče pak Berbr navrhuje i ve své žádosti o přijetí do služebního poměru příslušníka SNB z 15. 7. 1975. Zajímavé je, že v dotazníku uvádí vlastnictví vozu Saab, který se dal tehdy pořídit za 30 000 bonů (v přepočtu na tehdejší koruny přibližně 140 tisíc), což je u jednadvacetiletého mladíka překvapivý majetek,  všiml si Insider.

berbr-strana-3Zmíněná žádost byla kladně vyřízena a Berbr pak pracoval v Plzni u dopravní policie. Podle životopisu, který Berbr odevzdal při svém nástupu k SNB, se po devítiletce vyučil mlýnským montérem. Ze spisu je zjevné, že se oženil v průběhu služby, kdy si také udělal Praporčickou školu SNB, na níž získal maturitu. Tedy opět drobné rozdíly mezi Berbrovým vyprávěním a úředním spisem.

Ten uvádí, že po necelých čtyřech letech na dopravním inspektorátu v Plzni byl Berbr převelen do plzeňské pobočky StB. Už po dvanácti měsících si však zažádal o uvolnění ze služebního poměru SNB, a to z důvodů, jak uvedl, „pro mě nevyhovující pracovní doby a z důvodů, že práce na tomto úseku nesplňuje mé původní představy.“

Berbrově žádosti bylo vyhověno. A tím tento spis  807/54 končí. O údajných sedmi letech v rozvědce v něm není ani slovo.

Pelta: Berbr byl u StB? To jsem nevěděl

Insider proto Romana Berbra požádal, aby rozpory mezi svým tvrzením a obsahem spisu vysvětlil, Berbr na to však dosud nereagoval.

Že Roman Berbr pracoval pro Státní bezpečnost? Tak to jsem nevěděl. Nevím teď, jak se k tomu mám postavit, je to pro mě nová informace,“ prohlásil  předseda FAČR Miroslav Pelta pro deník Insider.

O Berbrově angažmá u StB psal už před volbami do tehdejšího Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) v roce 2005 deník Blesk. Roman Berbr tehdy sháněl hlasy pro bývalého sparťanského ředitele a reprezentačního manažera Vlastimila Košťála, který se měl stát podle jeho plánu svazovým předsedou (nakonec byl zvolen místopředsedou a i z této pozice řídil loutkového předsedu Pavla Mokrého).

Dodnes jsou Berbr s Košťálem ve spojení a v případě potřeby se, jak se píše i v knize „Kmotr Fotbal“, scházejí. Zdroj Blesku z ČMFS tehdy tvrdil, že si Berbr mj. o rok upravoval datum svého narození. Údajně proto, aby mohl o rok déle působit coby rozhodčí, Blesk však před osmi lety spekuloval i o jiných možných důvodech této údajné kamufláže.

Berbr v knize Kmotr fotbal:

„Měl jsem na starosti Němce a Izraelce“

Mýtů se o něm vypráví tolik, že kdyby byla jen půlka pravdy, stejně byste mu na hlavě hledali růžky a na noze kopyto, píše Luděk Mádl v knize „Kmotr fotbal“ v kapitole „Rozhovor s Romanem Berbrem: Sedm let u rozvědky. To mě utužilo“.

„Před Listopadem dělal pro Státní bezpečnost a nějaké kontakty asi bude mít i na současnou BISku nebo tak, protože není možné, že by ten člověk fungoval, tak jak funguje, a neměl žádné krytí“. To jsem o něm slyšel mockrát.

Ale předpokládal jsem, že to bude zatloukat. Stejně jako třeba svůj vliv na rozhodčí. Ale on ne, skoro jako by se tím chtěl pochlubit.

Stačilo se zeptat na vzdělání. „Mám gympl. Dělal jsem dva roky práva a pak jsem se zamiloval, oženil a šel jsem pryč… Vyučenej jsem. A ještě jsem dělal sedm let u rozvědky, to mě utužilo.“

Před Listopadem, nebo po Listopadu?

„Před, před… Měl jsem na starosti Bundesnachrichtendienst, německou rozvědku. A Izraelce.“

Takže jste byl u kontrarozvědky, ne?

„U rozvědky.“

„Takže jste jezdil ven? A po Listopadu to nějak pokračovalo?

„Ne, ne, ne. Já jsem sloužil v Příbrami u kontrarozvědky a pak jsem šel k policajtům a pak mě přesunuli tam. A po Listopadu, to pak už ne, já jsem začal hned v roce 1990 podnikat.“

„Takže kdy jste státní služby opustil?

„No asi v roce 1988. To bylo zajímavý, protože jsem nesouhlasil se vstupem spřátelené armády. Teď se píše o spřátelených klubech, tenkrát to byly spřátelené armády, tak mě vyhnali, šel jsem bojovat a jsem rád.“

Moment, teď tomu nerozumím. Vy jste dělal pro československou rozvědku a nesouhlasil jste se vstupem vojsk v roce 1968? To mi nějak nedává smysl.

„No, v tom osmdesátým osmým jsem někde něco plácnul, tak jsem šel.“

Tak to jste absolvoval nějaký špionážní výcvik?

„Něco takovýho.“

„A používáte ty  špionské znalosti a triky i dodnes?

„Zůstanou vám v srdci i v myšlení. Prvních pět šest let vidíte za sebou démony, to je jasný. A pak to používáte, jsou to jednoduchý věci.“

Co třeba? Dejte příklad.

„Ne.“

Ono se to o vás vyprávělo, čekal jsem, že mi řeknete, že jde o mýtus…

„Ne, to ne.“

Tolik Roman Berbr v rozhovoru s Luďkem Mádlem v knize edice Insider „Kmotr fotbal“ o svém působení ve službách komunistické Státní bezpečnosti.

REDAKCE MAGAZÍNU HATTRICK

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace