eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

DAMKOVÁ: Jak poznat špičkového rozhodčího?

📁 Aktuálně, Domácí fotbal, HATTRICK Téma 🕔13.2.2012
DAMKOVÁ: Jak poznat špičkového rozhodčího?
Fotbalové jaro, vzdor třeskutým mrazům, se hlásí o slovo. Fanoušci už se těší, jak si vychutnají Messiho kličky, Ronaldovy pumelice, Lafatovy góly či Horváthovy legrácky. Všem se za podobné kousky dostane od fanoušků odměny – ať už potleskem, skandováním, či oslavnými texty na diskusních fórech. Ale jak na tom jsou v tomto směru rozhodčí? Opravdu bude nejlepší ten, který vašemu oblíbenému týmu připískne penaltu či neprávem vyloučí oporu soupeře? Kdepak…V pondělí se v Brně na Fakultě sportovních studií konal seminář o možnosti vzdělávání rozhodčích kolektivních sportů. V jedné z mnoha přednášek vystoupila i šéfka Komise rozhodčích FAČR a členka stejné komise při UEFA Dagmar Damková. Téma jejího vystoupení by se dalo shrnout do jedné věty: Jak poznat dobrého rozhodčího?

Sedm bodů ke špičce

Na promítacím plátně se objevila velká holohlavá postava italského arbitra Colliny, svého času jednoho z nejlepších sudích na světě. Na jeho příkladu definovala Damková sudího z tzv. Top kategorie: „To je takový rozhodčí, jehož chyby si nikdo nevšimne a jehož případné špatné rozhodnutí bude akceptováno i druhou stranou,“ vysvětlila Damková.
Jaké vlastnosti musí mít špičkový rozhodčí podle Damkové? Na své přednášce je shrnula do sedmi bodů: pokora, odvaha, sebedůvěra/sebevědomí, osobnost, vystupování, smysl pro spravedlnost a fyzická příprava. Při objasňování některých pojmů si vzala na pomoc mj. Tomáše Řepku. „Rozhodčí nemůže před hráčem stát, dávat mu kartu a tvářit se, jako by se omlouval. Musí mít dostatek sebevědomí, musí z něj čišet osobnost a smysl pro spravedlnost,“ sypala Damková z rukávu. Neopomněla zdůraznit, že špičkový rozhodčí je rozhodčím nejen 90 minut na trávníku, ale pořád. „Nemůže se na veřejnosti opít a pak se válet po ulici, to pak ztrácí respekt a nikdy z něj nemůže být špičkový sudí,“ přidává další argument.

Nutnost dokonalé přípravy

Ty tam jsou podle ní body, kdy rozhodčí přijel do dějiště zápasu a věděl jen, že hraje A tým proti B týmu. Dnes je na vrcholové úrovni pro rozhodčí velmi důležitá příprava na utkání. „Sudí musí vědět nejen to, kdo s kým hraje, ale měl by mít přehled i o hráčích obou týmů, kdo je tam za rebela, kdo naopak za kliďase. Měl by znát prostředí a realizační týmy obou soupeřů,“ vypočítává Damková. „Velmi důležité je nebát se, brát hráče jako partnery a očekávat neočekávané.“ Důraz pak kladla na poslední bod tohoto výčtu. „Když pojede sudí pískat zápas prvního s posledním, kde takzvaně o nic nejde, může se dočkat nepříjemností. Zápas podcení, situace se mu vymkne z rukou a je zle,“ varuje. „Nejistý sudí znamená neúspěch,“ je přesvědčena.

Manchester jako Kotěhulky

V případě špičkových sudích by se také měly smazávat rozdíly mezi kvalitou utkání. „Když bude hrát Manchester, tak Rooney bude chtít předvést co nejlepší výkon. Ale co nejlíp bude chtít hrát i malý žáček za Kotěhulky. Takže podle sebe by nejlíp měl pískat i sudí,“ srovnává.
Po více než deseti letech praxe s píšťalkou si Damková vytvořila vlastní představu práce rozhodčího. Porovnává ji se situací v kokpitu letadla v důstojnické kabině. „Za mnou na sedadlech sedí hráči, to je pro mě první třída. Tzv. Business class tvoří VIP a média, v ekonomické třídě sedí pak diváci. Já musím letadlo ukočírovat tak, aby na letišti po přistání vystupovali ze všech tříd spokojení pasažéři,“ zakončila Damková svoji přednášku.
Tak ať se všem rozhodčím na jaře dobře „létá“.

Jan Hrabálek, redaktor magazínu Hattrick

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Ligový speciál časopisu HATTRICK právě v prodeji!

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace