eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Chovanec: „Velké kluby jako je Sparta nemohou vést učedníci“

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Duel, ePojisteni.cz liga, Fanoušci, Homepage, Topstory 🕔13.3.2017

hattrick_duben2017_nahled

spartaUPOUTÁVKA„S Pepíkem Chovancem nás oba spojuje společné datum narození, kterým je sedmý březen. Skoro každoročně si to připomínáme vzájemným hecováním, jak právě sedmého března přišli na svět samí slavní lidé. Stojíme totiž po boku takových velikánů naší historie, jakými byli a jsou první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk a tenista Ivan Lendl. Ovšem Jozef Chovanec jako hráč a trenér, to je u nás také velký pojem. Opravdová fotbalová ikona, především pražské Sparty. A když březnové vydání časopisu HATTRICK vychází také skoro na den přesně, řekli jsme si, že si tak všichni uděláme společný dárek,“ uvedl bývalý ředitel či sekretář pražské Slavie, Mladé Boleslavi, Viktorie Žižkov a Zbrojovky Zdeněk Kudela.

Zdeněk Kudela: Před nějakým rokem napsal jeden slovenský novinář o Jozefu Chovancovi, tehdy trenérovi Slovanu Bratislava, že má vybité baterky a že víc než fotbal ho zajímá golfový handicap. Tak co, kamaráde, máš ty baterky opravdu vybité? A zajímá tě ještě vůbec fotbal?

Jozef Chovanec: (smích) Že by mě fotbal nezajímal? Vždyť ten mi dal všechno. To vůbec ne, v žádném případě. Ale hlavně, názor toho dotyčného člověka jsem sice registroval, ale pro mě jsou vždycky vypovídající názory majitele a rozhodujících lidí v klubu. Prezentace senzacechtivého novináře je jistě zajímavá pro čtenáře, ale pro mě po odborné stránce nicneříkající. A neboj, vybití baterek u mě nehrozí už vůbec.

ZK: S tvým odchodem ze Sparty, potažmo z Letné, vymizely z největšího českého klubu fotbalové funkcionářské osobnosti. Na mládežnickém Strahově zůstal jako sám voják v poli Jarda Hřebík, ale to není Letná. Sparta byla, je a bude vždy vnímána přes dění kolem prvoligového mužstva. Jak hodnotíš stav, že Spartu trénuje nezkušený, i když jistě talentovaný, mládežnický trenér bez patřičného oprávnění a klub sportovně řídí a trenérsky zaštiťuje další nezkušený a nevýrazný člověk, který tu dříve působil chvíli jako hráč a pak jako kustod u „béčka“. Jaké to vlastně současná Sparta o sobě dává informace směrem k fotbalové veřejnosti?

JCH: Upřímně, Sparta sama sebe dostala pod tlak, když uvolnila lidi z některých pozic ve vedení a neměla za ně připravenou náhradu. Na Letné si mysleli, že to zvládnou, ale oni tu situaci podcenili. Noví lidé na pozicích dostali možnost pracovat, tak ji přijali. Ale, i když mají talent a třeba i předpoklady, jsou bez zkušeností. Ta cesta, pracovat s talentovanými lidmi, je správná. Ale musí je vést zkušení lidé. Ve Spartě zejména. Potom nejsou v komfortní situaci ani ti třeba pracovití a nadějní lidé, ale hlavně ani Sparta.

ZK: Co současná Sparta potřebuje změnit, aby ji to vrátilo na pozice, do kterých historicky, postavením ve společnosti, ekonomickou silou a oblibou u fanoušků patří?

JCH: Sparta to má v současnosti hodně těžké a těžké to bude ještě mít. Na Letné zaspali. Ten čas na změnu k lepšímu jinde vždycky mají, ale Sparta ho neměla a nemá nikdy. Právě proto, že to je Sparta. Samozřejmě, že veškeré dění kolem klubu sleduju. A z informací, které Sparta vypouštěla, vypadalo všechno v nejlepším pořádku. Všechno super, příprava pozitivní. Ale po tom velice špatném výkonu v Rostovu a vcelku nevydařeném zápase s Bohemkou se lidi začali ptát, co to tam vlastně ty dva měsíce na Spartě dělali? Koupí se hráč za takové peníze a není ani na lavici…. Některé kroky se mi tam nezdály. Třeba, že hráči budou v sestavě rotovat. Ale oni na to musí být mentálně připraveni, a já mám obavy, že zdaleka nejsou. I diváky na tohle musím připravit. Žádné informace však nedostali. Z týmu není cítit síla, spíše to vypadá na jakousi frustraci, negaci. Sparta musí začít s pořádnou komunikací směrem ven z klubu. Musí začít pořádně komunikovat s fanoušky, vše řádně vysvětlovat a neuhýbat. Problémy jsme měli i v minulosti a také obrovské. Ale vždy se nám nakonec podařilo vše zvládnout. A karty vůči fanouškům musejí být na Spartě vždycky odkryté. Bez toho to nejde.

CELÉ OTEVŘENÉ INTERVIEW S JOZEFEM CHOVANCEM SI PŘEČTĚTE V RUBRICE DUEL V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 9. BŘEZNA 2017.

hattrick_duben2017_titulnistrana

-red-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace