eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Česká ženská brankářská jednička: Kvalitou se dotahujeme na světovou špičku

📁 Aktuálně, Blogy, Fanoušci, Fotbal, Homepage, Hráči, Reprezentace, Rozhovory, Topstory 🕔25.6.2018

Barbora Votíková je úspěšná ve více oblastech.

ROZHOVORJednadvacetiletá fotbalová brankářka Barbora Votíková je úspěšná na dvou frontách. Od roku 2014 hraje za pražskou Slavii a o rok později už nakoukla i do České fotbalové reprezentace. Zahrála si Ligu mistrů, v sešívaném dresu vyhrála 1. českou ligu a také obsadila druhé místo v anketě Talent roku. Aby toho nebylo málo, založila si v roce 2015 vlastní YouTube kanál, který nyní odebírá více než 350 tisíc uživatelů. Zkombinovala dvě povolání, která na první pohled nejdou vůbec dohromady, a motivuje tím mladou generaci ke sportu.

Jsi českou brankářskou jedničkou. Jak probíhá nominace do národního týmu?

Za výběrem stojí vždy trenéři. Dlouhodobě sledují naši ligu a chodí na mnoho našich zápasů. Do jejich podvědomí se dostáváme už od žákovských kategorií. Ty nejlepší jsou poté verbovány do velkých pražských klubů. Je naprosto normální, že si trenéři chtějí vychovat vlastní hráčky ve svém týmu.

Je tedy rozdíl mezi pražskými kluby a zbytkem republiky?

Ve Spartě a Slávii jsou nejlepší hráčky z celé republiky. Je to hlavně kvůli tomu, že si nás trenéři „natáhnou“ už v žákovských kategoriích, což se potom odráží i na tom, jak vypadá naše liga.

Liší se český a světový fotbal?

Určitě ano. V evropských top klubech, ať už ve Francii, Německu nebo ve Švédsku jsou mnohem větší peníze. Kdybych to srovnala se zázemím tady v Česku, kde mezi nejlepší kluby patří Sparta a Slávie, rozdíl je obrovský. U nás máme dobré podmínky, ale v porovnání se špičkovými týmy v Německu nebo ve Francii je to úplně o něčem jiném.

Je ve fotbale velká konkurence?

Jak na kterém postu. Například u brankářek příliš velká konkurence není. Tento problém je ale celosvětový. Není nás dostatek. Složitější to mají hráčky na pozici záložníka a útočníka, protože jich je víc a konkurence je pak samozřejmě větší.

Reprezentace pro mě byla snem i motivací

Chtěla jsi to dotáhnout takhle daleko už odmala nebo to byl koníček, který se nakonec stal povoláním?

Tenkrát mě ani nenapadlo, že bych se fotbalem mohla živit. Až když jsem se dostala do Viktorie Plzeň, tak jsem zjistila, že existuje něco jako fotbalová reprezentace. Od té doby jsem si říkala, jak by bylo krásný hrát za nároďák. Teď se mi to splnilo a chtěla bych hrát tak dlouho, dokud mě to bude bavit.

Momentálně probíhá kvalifikace na MS ve Francii. Jaké z toho máš dojmy?

My hrajeme skupinu, kde máme Island, Faerské ostrovy, Slovinsko a Německo. Zatím to vypadá na třetí místo. Určitě není nic ztracené, ale když se na to podívám realisticky, tak by se všechno muselo hodně sejít, abychom skončily na druhém místě a postoupily.

Vnímáš fotbal jako ryze chlapský sport? Nesetkáváš se s narážkami na toto téma?

Ani ne. Vždycky když se vrátím domů a bavím se s kluky z vesnice, tak mě hrozně obdivují a fandí mi. Snad nikdy se mi nestalo, že by k tomu měl někdo z mých vrstevníků negativní postoj. To občas čtu v komentářích pod videi.

Jak vypadá tvůj běžný den?

Jak kdy, například když máme dvoufázové tréninky, tak ráno vstanu, jedu na trénink, pak si dám někde oběd a poté znova trénink. Když trénujeme jenom jednou denně, tak se snažím věnovat mému kanálu a povinnostem okolo YouTube.

Už jste viděli videotvorbu Báry Votíkové?

Kombinace fotbalu a YouTube je náročná, ale zábavná

Daří se ti už tak nabitý program zkombinovat s youtuberskou kariérou?

Když zrovna nejsem na hřišti, věnuji se právě záležitostem spojeným s YouTube. Poslední měsíc je však hodně náročný, protože jsem si toho na sebe nabalila dost. Plánuji natočit spousty videí na můj kanál. Fotbalu je teď taky hodně, jelikož se nám blíží konec sezóny, takže jsem unavená. Občas je ale potřeba makat víc a potom mám zase dlouho volno.

Stíháš mít vůbec nějaký osobní život?

Snažím se, ale jde to hodně špatně. Na druhou stranu mě fotbal a YouTube tolik baví, že to není taková oběť. Když si chci od všeho odpočinout, trávím čas s kamarády. Mimo sezonu si ráda vyrazím na snowboard, squash nebo tenis. Miluji jídlo a sladké, tím možná trávím nejvíce volného času.

Co tedy nejraději mlsáš?

Mám ráda čokoládu. Mezi oblíbené patří mléčná, karamelová a oříšková. Proto mě těší, že jsem dostala možnost stát se tváří kampaně Přidej se k nám s Milkou. Vzniklo jedno vtipné video, kde hraju dvojroli. O tom se sami můžete přesvědčit v mém posledním příspěvku na mém kanále. Naštěstí občas mohu zhřešit, jelikož hodně sportuji a výdej energie si takto kompenzuji.

Co říkají kolegyně na tvé youtuberské povinnosti? Nechtějí být také ve videu?

Moc se o tom nebavíme a ony ani pořádně neví, co dělám. Akorát se mě zeptají: „Ježíši, ty jsi zase natáčela, že jsi přišla pozdě?“ Já hlavně kameru tak často do kabiny nenosím. Občas společně natočíme video o fotbale, ale jinak se do videí příliš nehrnou.

Myslíš, že pomáháš k popularizaci fotbalu v ČR?

Asi ano. Sleduje mě spousta mladých lidí, kteří mají rádi sport. Holky mi často píšou, že díky mně začaly hrát fotbal. Dozvídám se od různých lidí, že svými videi motivuji děti ke sportu. Například na našich zápasech se objevují zástupy fanoušků z YouTube, kteří chtějí podpis a fotku. Určitě lidi vedu k fotbalu, ať už jako hráče nebo jako diváky.

Máš kamarády mezi youtuberskými kolegy? Není mezi vámi rivalita?

Pár jich mám. Rivalitu mezi námi nevnímám, spíš si pomáháme a řešíme, jak pozvednout youtuberskou scénu. Jednou už dokonce padlo, že musíme zachránit YouTube. Existují totiž kanály, které nejsou úplně kvalitní. Rozhodně mezi námi necítím nevraživost, naopak se chceme podporovat v tom, aby každý vytvářel kvalitní obsah a lidé potom neutíkali na jiné platformy.


TIP: Pokud vás zajímá, jaká je Bára herečka, mrkněte na její nejnovější video na YouTube, kde řeší své odvěké dilema na hřišti, a to, když jí honí mlsná.


-red-

(zdroj fotek: flickr.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace