eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Češi přišli o bod mistry světa i kvůli ruským sudím. Naštvaní diváci nemohli na stadion!

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Fanoušci, Homepage, Kvalifikace MS 2018, Pavel Procházka, Reprezentace, Topstory 🕔2.9.2017

Češi byli blízko bodu, nakonec ale s Němci prohráli.

SOBOTNÍ PROCHÁZKA REPREZENTAČNÍM DĚNÍMTak tohle mrzí a bolí! A může to v konečném účtování stát Jarolíma a spol. druhé barážové místo a šanci na postup na MS 2018 v Rusku. Bojovní Češi s poměrně účinnou taktikou sahali v pátek večer v Edenu po nesmírně cenném, a nejspíš i zaslouženém, bodu v kvalifikaci s německými mistry světa. Nakonec však s nimi prohráli gólem dvě a půl minuty před koncem řádné hrací doby 1:2. Ten ovšem padl za asistence ruských sudích za velmi sporných okolností. Skandální bylo rovněž, že lidé, kteří zaplatili za předražené lístky tisíce korun, stáli před stadionem nekonečné, více než hodinové, fronty, a nemohli se včas dostat do ochozů.

Nyní Češi tři kola před koncem své kvalifikační skupiny ztrácejí na druhé Severní Iry, kterým trvalo více než sedmdesát minut, než zdolali v San Marinu tamní amatéry (3:0), sedm bodů a devět gólů ve skóre. V soutěžích FIFA na rozdíl od akcích UEFA nerozhoduje při rovnosti bodů bilance ze vzájemných zápasů, ale rozdíl ve skóre, což českou situaci ještě více komplikuje.

Severní Irové musejí přijít o sedm, lépe o osm či devět bodů

Co to nyní znamená? Bezpodmínečně všechny tři duely vyhrát – už nyní v pondělí klíčový zápas v Belfastu, pak v říjnu v Ázerbájdžánu a nakonec v Plzni nad San Marinem, a to nejlépe 8:0 a výše.

A čekat, že Severní Irové kromě pondělního utkání s Českem v Belfastu přijdou v říjnu o body i doma s Německem a pak v Norsku. Nejlépe dvěma prohrami o šest bodů, ale šlo by to i při jedné prohře a jedné remíze (ztráta pěti bodů) či při dvou remízách a ztrátě dalších čtyř bodů. Ovšem pak by si Češi museli v posledním duelu se San Marinem, jak už bylo řečeno, řádně vylepšit skóre. A doufat, že dvanáct bodů (při odečtu šesti bodů ze zápasů s posledním San Marinem) bude stačit v redukované tabulce týmů na druhých místech na postup do listopadové baráže a nebude to znamenat poslední (deváté) nepostupové druhé místo.

Je to škoda, kdyby Češi s Německem remizovali a vyhráli v pondělí v Belfastu, měli by po přepokládané porážce Severního Irska s Německem před posledním kvalifikačním kolem a dvojzápasem Norsko – Severní Irsko a Česko – San Marino situaci ve svých rukou. Takto musejí stále až do konce počítat s cizí pomocí.

„Vyhráli jsme se štěstím,“ uznal Löw

„Samozřejmě, že ten bod je ztráta a že to mrzí. Zda rozhodne o našem nepostupu? To bychom takto mohli mluvit o každé naší předešlé bodové ztrátě. Musíme Severní Iry v pondělí porazit a doufat, že ve zbývajících dvou zápasech budou ztrácet dál. O tom, že po pátečním dvojutkání Česko – Německo a San Marino – Severní Irsko může naše manko vzrůst na sedm bodů, jsme věděli, byla to jedna z variant vývoje,“ říkal na dotaz autora těchto řádků trenér Karel Jarolím.

I velmi sympatický trenér Němců Joachim Löw přiznal, že jeho svěřence hra Čechů s pěti obránci zaskočila. „Vyhráli jsme se štěstím díky Hummelsově hlavičkářskému umění,“ pravil kouč mistrů světa a novopečených vítězů Konfederačního poháru FIFA.

Jarolím, který nenasadil některé dřívější opory (Kadeřábek, Dočkal), možná i kvůli karetnému ohrožení před duelem v Belfastu, zvolil se sedmi krajánky, dvěma slávisty (Bořil, Souček) a dvěma Plzeňany (Kopic, Krmenčík) docela účinnou taktiku. I když s nominací hráčů jako jsou Kopic a Novák do základní sestavy by se dalo polemizovat. Ostatně i Jankto na jaře působil v mnohem lepší formě.

Než se Češi do nezvyklé formace srovnali, dali Němci už ve 4. minutě rychlý gól. Ale pak si až na jednu šanci svým profesorským fotbalem žádnou další příležitost nevytvořili. Ve druhém poločasu až do samého závěru vůbec žádnou. Sice dominovali v držení míče 70:30, ale na to se nehraje. „Škoda, že jsme byli ve finální fázi zbytečně zbrklí, hlavně od Kopice jsem čekal klidnější závěrečné řešení situací,“ konstatoval Jarolím.

Ale pak přece jen v 78. minutě nádhernou ranou z pětadvaceti metrů do šibenice bundesligový hráč Herthy Berlín Vladimír Darida vyrovnal na 1:1. „Řekl jsem si, že Němci budou chtít strhnout vítězství na svou stranu, vrhnou se do útoku a že bychom z brejku mohli případně rozhodnout i o naší výhře, přiznal se Karel Jarolím. Mysleli si to i někteří čeští hráči.

Jenže se stal opak. V 88. minutě ruský sudí Karasjov odpískal českému kapitánu Suchému nevinný faul na německého kapitána Thomase Müllera a Němci z rozehraného trestného kopu díky Hummelsově přesné hlavičce skórovali. „Měli jsme velké štěstí,“ opakoval Joachim Löw.

Kdoví, kdy zas budou Češi takhle blízko bodovému a celkem zaslouženému úspěchu v duelu s mistry světa. Tentokrát mohli využít i termínu utkání a nerozehranosti zdatného soupeře. „Na některých našich hráčích bylo vidět, že se v létě vrátili do přípravy později a nejsou ještě v plné formě,“ vysvětloval Löw s tím, že Konfederační pohár FIFA končil až v červenci.

Ať už Berbr nemluví o zásluhách Damkové

Na tom vyrovnaní ale nesou podíl i ruští rozhodčí v čele s hlavním Karasjovem, připomínajícím svým vzezřením legendárního Collinu, a asistentem Kaluginem.

Když už Karasjov odpískal Suchému poměrně nevinný faul na Thomase Müllera, předcházející volnému přímému kopu, měl pak vidět i zákrok na Jankta po rozehrání toho trestňáku. Jestliže v první půli Kalugin zastavil kvůli hraničnímu (ne)ofsajdu Janktovo sólo na německou bránu, měl vidět stejně hraniční postavení mimo hru i při Hummelsově vítězné hlavičce.

I když, jak se zmínil i Jarolím, ve zdi měli asi stát jiní hráči a Hummelse měl nejspíš hlídat někdo jiný než Jankto (třeba Kalas či Souček, kteří ovšem byli ve zdi).

Ač se bude faktický šéf FAČR Roman Berbr zase ve svazových médiích chlubit, co dělá v tomto směru jeho „polomanželka“ a čerstvá místopředsedkyně komise rozhodčích UEFA Dagmar Damková pro český fotbal, ať si vzpomene na tyhle klíčové momenty. To se za Pelty nestávalo. V Edenu si v pátek večer vesele užíval silnější německý pes. Aniž by o to příliš stál.

Rozzuření diváci čekali hodinu před branami stadionu

Kapitolou samou pro sebe byla divácká účast v Edenu. Už jsme psali o „přestřelených“ cenách lístků, z nichž ty nejdražší stály bezmála tři tisíce korun (nejlevnější devět stovek).

Představte si, že zaplatíte s manželku či synem za dvě vstupenky šest tisíc korun a pak se dostanete na stadion až po první polovině úvodního dějství někdy ve 23. minutě! Budete nepříčetní. Diváci stáli v hodinových frontách před stadionem.

Tisíce lidí přišly na svá místo pozdě. Velmi pozdě. Ještě při hymnách byl Eden poloprázdný.

„Chtěl bych se omluvit všem, kteří na začátku utkání čekali na vstupech na stadion a nedostali se na utkání včas,“ prohlásil před páteční půlnocí na tiskové konferenci generální ředitel asociační marketingové a obchodní firmy STES Martin Malík. „Zcela jednoznačně by se nám to nemělo vstávat. Jde o souběh několika věcí. Především vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě, na základě požadavků UEFA i našich jsme prováděli poměrně důkladné a intenzivní kontroly,“ vysvětloval Malík. „To se logicky podepsalo na tom, jakým způsobem se nám dařilo pouštět lidi na stadion. Také dobře nefungovalo technické zázemí Eden Areny, vyvolávalo to chaos a zdržení. Jedním z důvodů je i to, že jsme zvyklí chodit na posední chvíli a vzhledem ke kontrolám je to nyní podobné, jako odbavování na letišti. Musíme si začít zvykat, že na sportovní i jiné akce musíme chodit s dostatečným předstihem,“ dodal Malík.

Jak ale napsali kolegové z isport.cz, tohle vysvětlení asi zklamaným, a v podstatě okradeným, fanouškům nepomůže. Nutno ocenit, že Malík vůbec mezi novináře přišel a divákům se veřejně omluvil. To před ním nikdo z FAČR neudělal, a že těch problémů se vstupenkami na zápasy národního mužstva v nedávné minulosti bylo.

Hodina a půl před výkopem není „na poslední chvíli“

Lze s ním souhlasit, že na velké sportovní akce se má chodit brzy, ovšem hodina a půl před utkáním by měla být dostatečná. Jak to, že při vyprodaných ligových i pohárových zápasech v Edenu k podobným problémům nedochází? A že čtecí systém vpouštěl diváky všemi vchody? To by přece mělo naopak příchod fanoušků na tribuny urychlit, právě jako při duelech Slavie. Jenže to by areál stadionu při zápasech národního týmu nesměl být zahlcen množstvím VIP prostorů pro všemožné „kravaťáky“, takže se někteří fandové nemohli na svá místa v hledišti dostat a museli se vracet.

„Hlavně ale byly ze šesti vchodů otevřeny jen dva. Čekali jsme na vstup do stadionu hodinu a půl,“ řekl jeden z účastníků zápasu se vstupenkou pro vchod číslo 2.

A přemrštěná cena lístků? Martin Malík argumentoval tím, že na špičkové koncerty či výstavy stojí vstupenky podobně a že v Edenu v pátek hráli mistři světa. To je sice krásné, ale pak je tady na druhé straně také česká fotbalová reprezentace v krizi. A také fakt, že náklady na pořádání koncertů jsou mnohem vyšší než na organizaci fotbalového utkání, kde branky stojí stále na svých místech. Malík dodal, že nakonec přišlo ze snížené kapacity 18.500 lidí do Eden Areny 18 093 diváků, takže prý ty cenové relace asi nebyly zvoleny tak špatně.

Ale byly!

1. I při tak nízké kapacitě stadionu nebylo na mistry světa vyprodáno, což je ostuda.

2. Znalci prostředí v Edenu dobře viděli, že 18 093 diváků v hledišti nebylo. Střízlivým pohledem šlo maximálně o patnáct tisíc lidí. I když se po 20. minutě hlediště nakonec zaplnilo, k vidění byla stále řada prázdných míst. FAČR nejspíš zase rozdala hodně lístků svým sponzorům a jejich lidé tradičně zůstali v deštivém a chladném dni doma.

3. Nejen ve svém sektoru, ale na všech tribunách, seděly či stály velmi početné skupiny německých fandů. Dalo se to snadno poznat podle vyvěšených vlajek. Němečtí příznivci se dostali dokonce do těsné blízkosti českého kotle na Tribuně Sever! Dovede si to někdo představit při utkáních Slavie se Spartou?

Německý divák na hřišti, vulgarity a hajlování

Jak říkám, tohle byla blamáž. A to i z německé fanouškovské strany. Jak to, že při vítězném utkání vnikl zcela bez problémů na hrací plochu fanoušek hostí a oslavoval gól v hloučku s fotbalisty, aniž by pořadatelská služba udělala cokoli pro jeho rychlé zkrocení?

Jak to, že skupina radikálů z řad německých fandů na Tribuně Jih, stojící navíc mimo sektor vyhrazený divákům soupeře, už při minutě ticha za bývalé vrcholné funkcionáře Rudolfa Baťu, Rudolfa Kocka a účetní FAČR Lenku Civínovou (ta se stala v létě v Egyptě obětí teroristického útoku na hotelové pláži) skandovala „Scheiss DFB!“ („Za.raný Německý fotbalový svaz!“) a pak během většiny zápasu bezostyšně v Edenu hajlovala? Jak to, že si toho ze zodpovědných osob vůbec nikdo nevšiml a nezasáhl?

Trenér Němců Joachim Löw sice na pozápasové tiskovce netušil, co se dělo („Nebyl jsem ještě v hráčské šatně“), ovšem němečtí reprezentanti dobře věděli, o co šlo. Takže za dalšího ohlušujícího pískotu „svých“ fandů na Tribuně Jih jim odmítli po utkání poděkovat a odešli rovnou do kabin.

Je to na šéfovu rezignaci?

Opakuji, že je chvályhodné, že se šéf STES a neúspěšný červnový kandidát na předsedu FAČR Martin Malík veřejně omluvil a přišel věc vysvětlit. Přesto jsem se jej na tiskové konferenci zeptal, zda po tomto skandálu nemíní už nyní rezignovat na svou snahu koncem roku opět kandidovat na asociačního šéfa. Odpověděl, že ještě neví, zda bude podruhé kandidovat, nevidí v tom prý ovšem souvislost s pátečním večerem v Edenu. Stejné tvrdili pracovníci FAČR v oblasti PR a vztahů s médii.

Nemůžu si pomoci, ale už jsem si zvykl na to, že lidé z fotbalu přemýšlejí a jednají jen ve své ulitě. Já v tom souvislost vidím. Jasně, že Martin Malík nemůže kontrolovat každého biletáře a každého pracovníka bezpečnostní agentury. Ale nese za to jako generální ředitel pořadatelské firmy velkou „politickou“ zodpovědnost. Kdo jiný?

Základní otázka zní: když nedokážu zorganizovat jedno fotbalové utkání, jak mohu velet největšímu spolku v zemi?

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotky: facebook.com/narodak)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace