eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Cenu pro nejlepšího mladého hráče MS může dostat náhradník! Má takové ocenění význam?

📁 Blogy, Články, Homepage, MS 2014, Reprezentace, Topstory 🕔13.7.2014

depaymemphis_facebook.com memphisdepayofficial

BLOG – Pomalu se blíží závěr jubilejního dvacátého mistrovství světa ve fotbale, zbývá odehrát už pouze finálový zápas a také se začíná mluvit o tom, kdo dostane individuální ocenění, které se vždy udělují. FIFA už zveřejnila nominaci na jednotlivé ceny, ale především výběr hráčů na nejlepšího mladého hráče tohoto šampionátu vzbuzuje pochybnosti.

Důvod je jednoduchý. Jediným vážným kritériem pro to, aby mohl nějaký fotbalista tuto cenu získat je striktně daný věk, a to je ta největší chyba. Držiteli ocenění pro nejlepšího mladého hráče turnaje totiž musí být maximálně 21 let, v tomto případě tedy musí být narozený po 1. lednu 1993.

Právě to je problém, neboť na světovém šampionátu v Brazílii sice hrálo hned několik takových mladých fotbalistů, ale který z nich výrazně zazářil tak, aby si tuto prestižní cenu opravdu zasloužil? Podle mého mínění nikdo!

Proto by se mělo alespoň uvažovat o nějakých dílčích změnách v podmínkách. Navýšení věkového limitu, určitý počet odehraných zápasů, jistota základní sestavy apod.

depaymemphis_fifa.com

Letos by mohl cenu dostat i náhradník. Je to správné?

Ocenění pro nejlepšího mladého hráče mistrovství se uděluje od roku 2006, kdy dostal ocenění klíčový německý útočník Lucas Podolski. O čtyři roky později se dočkal další Němec Thomas Müller, jeden z nejlepších střelců šampionátu v Jižní Africe, ale letos bude výběr daleko těžší.

Mezi nominovanými se totiž ocitli dva Francouzi Raphael Varane s Paulem Pogbou a nizozemský křídelník Memphis Depay. A při vší úctě k těmto jménům, která mají před sebou velkou budoucnost, co vlastně na mistrovství světa v Brazílii velkého předvedli?

Záložník Juventusu Pogba sice nastoupil ve všech francouzských zápasech na turnaji, ale třeba do přestřelky se Švýcarskem se dostal až jako střídající hráč. Má však velkou polehčující okolnost, dokázal totiž vstřelit rozhodující gól osmifinále. V ostatních duelech byl ovšem spíše nevýrazný.

Pogbův reprezentační kolega Raphael Varane sice až na menší zdravotní problémy v základní skupině odehrál téměř plný počet minut, avšak byl to on, kdo se podepsal zásadním způsobem pod jediný gól Němců v prohraném čtvrtfinále, když se nechal lehce přetlačit zakončujícím Hummelsem.

Nejvíce o sobě dal na šampionátu vědět Nizozemec Memphis Depay, který zaznamenal celkem dvě branky a k tomu přidal i jednu asistenci, ovšem trenér van Gaal mu dal prostor pouze ve 4 zápasech ze sedmi, a to ještě většinou jako střídajícímu hráči.

Může dostal toto významné ocenění náhradník? Ano může, vždyť mu ještě nebylo ani jednadvacet let! Nejenže to třeba v Anglii nebo USA znamená hranici dovršení plnoletosti, pro FIFU to znamená, že už hráč, jenž tento věk překročil není mladý!

neymar_fifaworldcup

Staříci Neymar či James Rodriguez jsou bez šance! Jak smutné… 

Hráči jako Brazilec Neymar, Kolumbijec James Rodriguez… To byly hvězdy svých týmů, které byly po celý turnaj vidět. Ti by si podle mě toto ocenění zasloužili, vždyť to byl jejich první velký turnaj. Ovšem mají smůlu, pro FIFU už jsou moc staří!

Prvnímu je teprve dvacet dva let, druhému bylo v sobotu třiadvacet, zaznamenali na mistrovství čtyři, respektive šest branek, ale jediné, co mohou dostat je cena pro nejlepšího hráče turnaje, James možná ještě cenu pro nejlepšího střelce.

FIFA by se měla hodně rychle zamyslet, zda chce opravdu oceňovat nejlepší hráče, a nebo si prostě odbýt svou povinnost a dekorovat, jenom aby tu cenu někdo dostal a v historických análech nebylo zbytečně u roku 2014 místo jména jen prázdné místo.

-Michal Hrabal-

(zdroj fotek: facebook.com/memphisdepayofficial, fifa.com, facebook.com/fifaworldcup)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace