eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

CEFC chce vydělávat, ne plnit sny svým zaměstnancům

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, ePojisteni.cz liga, Fanoušci, Homepage, Tomáš Benda, Topstory 🕔14.6.2017

Pavlenka má nabídku od Werderu Brémy.

V našem malém fotbalovém rybníčku jsme zvyklí, že když přijde nabídka z průměrného zahraničního klubu, české vedení neváhá a poptávaného hráče pouští s tím, že mu nebude bránit v rozletu. A když ne, tak je to zlé vedení, kterému nezáleží na hráčově štěstí, ale jen na sobě. Proto jsem měl radost, když Jaroslav Tvrdík oznámil, že Jiřího Pavlenku do Německa pustit nehodlá. Všem totiž ukázal, že český fotbal má navíc, než vychovat hráče a co nejdříve prodat. Ukázal, že se chce měřit s těmi, kterým se za normálních okolností jen prodává. Jen tak se český fotbal posune.

Šestá největší soukromá společnost v celé Číně přišla se svými penězi do Česka, aby je zde rozmnožila. V případě vstupu do Slavie to rozmnožení navíc mělo být co nejrychlejší. Jakub Jugas, Jevgenij Konopljanka a Ruslan Rotan jsou nástroje, které jí k tomu mají dopomoci, prostě investice, ať už uskutečněné, či teprve zamýšlené. A jednou z nich je také Jiří Pavlenka.

Když loni v lednu přicházel do Edenu, nebylo to proto, aby jej Slavie po zisku titulu prodala, vydělala tak pár (desítek) milionů a našla si jiného, který třeba za rok za dva dozraje do Pavlenkových kvalit. Sny a cíle čínské investiční skupiny sahají daleko za zisk letošního českého titulu a prodej Pavlenky se s jejich dosažením jednoduše neslučuje. Za pouhý start v základní skupině Ligy mistrů by totiž Tvrdík a spol. vyinkasovali z UEFA kasy zhruba 350 milionů korun, a to je ve srovnání s „pouhými“ padesáti za prodej Pavlenky do Brém daleko zajímavější částka, jen se tam dostat.

A právě on by měl být spolu s dalšími investicemi jedním z klíčů od brány základní skupiny.

Pavlenkova slova o tom, že podobná šance už se mu nemusí naskytnout, zabrala možná loni v Baníku, který ho vychoval a cítil, že jej mladý gólman přerostl, tak mu nebránil v posunu výš. Ale v ambicemi nacpaném Edenu se asi nelehko poslouchá, že nějaké Brémy, které ani nehrají poháry, jsou pro jedničku znovuzrozené Slavie tou nabídkou, která už se mu nemusí naskytnout. CEFC by nejraději vybudovala takový mančaft, který by celé Brémy sfoukl jako svíčku, a ne jej posiloval svými nejlepšími hráči. Tak si ostatně budoucnost sešívaných představují i jejich fanoušci, kteří si Tvrdíkovo twitterové oznámení o nepřijetí nabídky Werderu nemohli vynachválit.

Nezapomeňme, že když to přes těžká předkola nevyjde letos, tak za rok pak českému mistrovi určitě. A o to se v nadcházející sezoně svede nemilosrdný boj, na jehož konci se ten nejlepší utopí v milionech. Tak atraktivní ročník jsme tu dlouho neměli a čínský apetit jej celý ještě zatraktivňuje, protože pro vlastní růst není nic lepšího než bohatá, schopná a nevyzpytatelná konkurence. Jestli se Sparta s Plzní chtějí zapojit do boje o pohádkovou odměnu, musí zbrojit také. Ať je to italský realizační tým, rakouský stožár či milánské spekulace na Letné nebo návrat milovaného táty Vrby či přestupy Živuliče a Řezníčka ve Štruncových sadech. Prostě nespí. Nesmí.

Jako vedlejší produkt kapitálového vstupu CEFC do vršovického klubu tu máme, alespoň tedy teoreticky, vzestup českého fotbalu na vyšší, evropskou, úroveň a Pavlenka zřejmě bude jeho první obětí. Pokud se tedy s klubem nedohodne u kulatého stolu, jak si ještě slibuje.

-red-

(zdroj fotky: slavia.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace