eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Časovaná bomba: Letní fotbalové přestupy jsou v ohrožení

📁 Domácí fotbal, Homepage, Synot liga 🕔19.3.2016
Časovaná bomba: Letní fotbalové přestupy jsou v ohrožení

haindlovaMarkéta Haindlová je proti novému přestupnímu řádu FAČR.

Se značným předstihem pustila Fotbalová asociace České republiky (FAČR) do světa informaci, že od léta 2016 ruší tabulkové odstupné u fotbalových amatérů. Zřejmě nedopatřením však zapomněla dodat, že se tato změna týká pouze hráčů nad 33 let, kteří o přestup zažádají v šibeničním termínu od 1. do 20. června příslušného roku.

Takových hráčů je však minimum. Situace převážné většiny fotbalistů se naopak výrazně zhorší. Jak je to možné? Přestože jsou všichni hráči řádně registrováni v rámci FAČR, každoročně platí příspěvky a jsou jejími plnohodnotnými členy, k jednání o novém přestupním řádu je nikdo nepřizval.

„Převládly jiné zájmy, a to především ekonomické. Tím se ostatně někteří představitelé FAČR netají. Diskuze nad novým přestupním řádem proběhla bez účasti byť jediného zástupce těch, kterých se bezprostředně týká, tedy hráčů, což je naprosto skandální,“ komentovala situaci předsedkyně České asociace fotbalových hráčů (ČAFH) Markéta Haindlová.

Dne 1. března 2016 se proto na popud ČAFH sešlo nejužší vedení obou asociací, aby prodiskutovalo  nezbytné  úpravy  v  navrhované  podobě  nového  přestupního  řádu. Po vzájemné dohodě pak ČAFH zaslala generálnímu sekretáři FAČR Rudolfu Řepkovi stručný soupis změn, které by měly zajistit bezproblémový přechod do nové legislativy.

barosmilan_cafh milujemfotbal.czMilan Baroš také v minulosti podpořil ČAFH.

Proč ke změně řádu muselo dojít

Podobu stávajícího přestupního řádu kritizovala FIFA už od roku 2008. Vadilo jí, že úprava nejasně definovala status fotbalového profesionála a omezovala volný pohyb amatérských hráčů. V mnoha ohledech tak byla v přímém rozporu s mezinárodními fotbalovými směrnicemi i s evropskou legislativou.

Fotbalová asociace na výzvy dlouho nereagovala. Až v roce 2014 dostala nůž na krk a zavázala se přijmout požadované změny nejpozději pro sezónu 2016/2017.

Aby se vlk nažral a koza zůstala celá

Až doposud se v České republice hrály pouze dvě profesionální soutěže, a to 1. a 2. liga. Fotbalisté, kteří v nich nastupovali, museli mít uzavřeny profesionální smlouvy, minimální výše jejich měsíční odměny musela odpovídat mzdě pro hlavní pracovní poměr, a v rámci mezinárodní fotbalové terminologie se jim tak říkalo fotbaloví profesionálové. Tomu je však konec.

Právníci z legislativně-právního odboru FAČR se totiž kvůli opakovaným výzvám, upozorňujícím na rozpor se směrnicemi FIFA, potřebovali vypořádat s českou specialitou, s takzvanými neamatérskými smlouvami. Zvolili přitom sice nejjednodušší, současně však značně kontroverzní cestu.

Neamatérské smlouvy prostě jen přejmenovali na smlouvy profesionální a minimální výši měsíční odměny u nich stanovili na pouhých 5 tisíc korun. Od 1. července 2016 tak budou v důsledku této změny nastupovat i v okresních přeborech fotbaloví profesionálové.

 haindlovamarketa_pavelskramlikHaindlová již delší dobu  hájí práva fotbalistů.

Dvojí odstupné

Cenu amatérského hráče, nezávisle na věku, stanovují v Česku tabulky odstupného. Tento systém je ve světě již mnoho let přežitý a nahradily ho takzvané tréninkové kompenzace. Uplatňují se do 23 let věku hráče a podle férového klíče se přerozdělují klubům, které se podílely na jeho výchově.

Nad 23 let je hráč bez smlouvy všude, kromě České republiky, zdarma. Tento princip je pevně zakotven ve směrnicích FIFA jako volný pohyb hráčů.

Díky nekoncepčním změnám v přestupním řádu bude mít teď Česko opět specialitu. Od léta totiž FAČR nejenže zachovává tabulky odstupného pro amatérské hráče od 12 do 33 let, zavádí ale současně i povinnost platit tréninkové kompenzace za hráče do 23 let.

Slováci jsou napřed

Fotbalová Evropa prošla během posledního desetiletí bouřlivým vývojem. Jednotlivé svazy postupně implementovaly nutné změny do svých předpisů a směrnic, a pokud to bylo nutné, ve spolupráci s příslušnými ministerstvy vyjednaly potřebné změny v legislativě. Například v oblasti pracovně pravních vztahů.

V tom FAČR naprosto selhal. Jsme poslední zemí EU, kde hráče ke klubům neváže zaměstnanecká smlouva. Namísto toho je zde veřejně přehlížen za jiných okolností potíraný švarc systém.

Výmluva zástupců FAČR je neustále stejná: Požadovanou změnu není možné začlenit do české legislativy v její aktuální podobě. Zajímavé je, že se s tímto palčivým problémem dokázali vypořádat naši východní sousedé. Na Slovensku od 1. ledna 2016 platí nový Zákon o sportu, který, mimo jiné, definuje sportovní činnost jako zaměstnání.

 Markéta Haindlová se svým psem.

Navrhované řešení

Fotbalová asociace České republiky by se neměla křečovitě bránit změnám, ke kterým Evropa dospěla už před lety. Měla by bez zbytečných odkladů přistoupit k úplnému zrušení tabulek odstupného pro všechny věkové kategorie a nastolit férový systém tréninkových kompenzací.

Není potřeba vymýšlet v zásadě nic nového – systém funguje všude kromě České republiky. Současně by měl FAČR, jako hlavní organizátor profesionálních soutěží, jednat s českými politiky o nutných změnách v legislativě, jež by umožnily profesionálním sportovcům uzavírat zaměstnanecké smlouvy na sportovní činnost.

V souvislosti s tím je také nutné redefinovat smlouvy v nižších, neprofesionálních soutěžích. Není možné, aby v nich byla za profesionální smlouvu považována dohoda se stanovenou minimální výší odměny 5 tisíc korun měsíčně.

„Vzpomeňte si na kauzu s pomazánkovým máslem, které se tak již nemůže nazývat, protože se ve své podstatě nejedná o máslo. S nadsázkou lze říci, že nově navrhovaná podoba profesionální smlouvy je vlastně jako to pomazánkové máslo,“ uzavřela Haindlová.

-red-

(zdroj fotek: MediaFax, milujemfotbal.cz, Pavel Skramlík)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace