eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Byla by Plzeň mistrem i při novém modelu, kdy bude šestka nejlepších hrát spolu pět duelů navíc?

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Fanoušci, Het liga, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Topstory 🕔20.11.2017

Krmenčík je žádaným zbožím, chtějí ho i v Anglii!

PONDĚLNÍ PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍMJe to už v té HET lize trochu nuda. Ve 14. kole Olomouc (2:0 nad Zlínem), Slavia (5:0 nad Duklou), Liberec (2:1 nad Baníkem Ostrava) i Sparta (už v pátek 1:0 nad Jihlavou) sice svorně zvítězily, ovšem suverénní Viktorii Plzeň to nijak neznervóznilo. Napravila v silnější sestavě svůj poslední pohárový výpadek se Slováckem a vyhrála v sobotu večer na jeho půdě zcel jasně 4:1. Svou rekordní sérii tak zvýšila na čtrnáct zápasů a absolutní počet 42 bodů!

Druhá Olomouc tedy nadále ztrácí třináct, třetí Slavia čtrnáct, čtvrtý Liberec šestnáct a pátá Sparta dokonce sedmnáct bodů. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík pogratuloval viktoriánům k titulu již po předešlé prohře v Plzni (0:1) a nyní to potvrdil. Také sparťané mluví po říjnové domácí porážce se Západočechy (rovněž 0:1) jen o boji o druhé místo. Plzeňané se sice drží zpátky, ale dobře vědí, co jejich „obrnáskok“ pro jarní vývoj soutěže znamená. Trenér Pavel Vrba se nechal slyšet, že když jeho svěřenci zvládnou i dva zbývající podzimní duely (v Teplicích a doma s Jabloncem), mohou už o tom titulu mluvit nahlas.

Minimálně v boji o druhé místo hodně napovědí duely příštího 15. kola, v němž se utkají po nečekané nedělní výhře v Mladé Boleslavi (2:1) už šestí Bohemians 1905 se Slovanem Liberec (v Ďolíčku v pátek ve 20.15 – ČT Sport), Olomouc se Spartou (na Hané v neděli v 18.00 – O2 TV Sport) a Jablonec se Slavií (na Střelnici v pondělí v 17.30). Ti všichni budou navíc číhat, zda náhodou Plzeň neztratí body v Teplicích (v neděli v 15.00).

Ze Slavie spadla tíseň, Sparta stále herně tápá

Štika soutěže, nováček z Olomouce, nezaváhala ani v duelu s účastníkem Evropské ligy ze Zlína. Ze Slavie jako by po porážce v Plzni spadla jakási vnitřní tíseň a po suverénní přátelské výhře při otevírání nového stadionu v rumunské Craiově (4:0) rozdrtila v Edenu v malém pražském derby Duklu dokonce 5:0. Hlavně aby tak pokračovala ve čtvrtek v důležitém duelu EL v Tel Avivu.

A Sparta? Vyhrála sice 1:0 nad Jihlavou rychlým gólem Václava Kadlece, ale jinak to bylo další „protrpěné“ vítězství s pískotem nespokojených fanoušků.

Sponzoři si přejí větší atraktivitu a více zajímavých utkání. Tu by měl přinést nový ligový model, který se rozběhne od příští ligové sezony 2017/2018. Jak známo, prvních šest celků bude v pěti dalších kolech bojovat o titul a o pohárové příčky. Týmy na sedmém místě se utkají o jedno místo v kvalifikaci Evropské ligy a šest posledních mužstev – od jedenáctého do šestnáctého – bude válčit o záchranu (spadne poslední tým, předposlední a čtrnáctý celek čeká baráž s druhým a třetím klubem z druhé ligy).

Kadlec zařídil hubenou výhru proti Jihlavě.

Ani nový model by Plzeň při jejím náskoku asi neohrozil

Otázka zní: kdyby se tímto systémem hrálo už v tomto ročníku, bylo by i tak o mistrovském titulu rozhodnuto?

Pokud by Viktoria Plzeň udržela až do 30. kola svůj současný třináctibodový náskok na druhého, tak nejspíš ano. Teoreticky ovšem ne, protože se v nadstavbové části bude hrát ještě pět kol o patnáct bodů. To znamená, že by viktoriáni potřebovali k jistotě jeden z pěti duelů vyhrát. A získat tak klíčové tři body.

Pokud vyjdeme ze současné tabulky po čtrnácti kolech, čekaly by Plzeň po 30. kole ještě duely s Olomoucí, Slavií, Libercem, Spartou a Bohemians 1905. S lepšími celky by hrála doma.

Jiná věc by byla, kdyby se plzeňský náskok před nadstavbovou částí zmenšil na polovic, tedy třeba na sedm či jen šest bodů. Pak by záleželo na momentální formě – a při jejím výpadku lze v novém systému v závěru o leccos přijít.

Za dané situace, kdy se naposledy hraje postaru, si Plzeňští nějaké ty jarní ztráty mohou dovolit. Případný odchod kanonýra a reprezentanta Michaela Krmenčíka do ciziny (zájem o něj má kromě anglických druholigových klubů – Aston Villy a Wolverhamptonu Wanderers – i chorvatské Dinamo Záhřeb) by tedy nemusel být až tak citelný. Viktoriáni mají v této souvislosti navíc zájem o olomouckého útočníka Tomáše Chorého.

V každém případě by ale nový ligový model v budoucnu mohl zajistit napínavější závěr soutěže. A Pavel Vrba by si při něm hovory o titulu logicky schoval až na později.

Liga už „vygenerovala“ pět moravskoslezských záchranářů

Pokud jde o záchranu, tam to po víkendových výsledcích Sparta – Jihlava 1:0, Brno – Teplice 1:0, Liberec – Baník Ostrava 2:1, Slovácko – Plzeň 1:4 a Karviná – Jablonec 2:1 vypadá zajímavě i bez nadstavby. Tedy následovně: 12. Karviná 11, 13. Brno 11, 14. Jihlava 10, 15. Slovácko 9, 16. Baník Ostrava 8.

Odpověď na otázku: „Kdo z těchto pěti moravskoslezských celků bude mít nakonec smůlu?“ je ještě hodně daleko. Ovšem duely 15. kola budou z tohoto hlediska velmi důležité. Utkají se v něm totiž: Jihlava s Brnem (v pátek v 18 hodin), Ostrava s Karvinou (v sobotu v 18.30 – ČT Sport) a desátý Zlín (jen 16 bodů) se Slováckem (v pondělí v 17.30).

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: fcviktoria.cz, facebook.com/ACSpartaPraha)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace