eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Byl to krásný šampionát! Ale prodej Klimenta? Směšné!

📁 Blogy, Články, Homepage, ME do 21 let 2015, Pavel Skramlík, Reprezentace, Topstory 🕔1.7.2015

hraciceskou21_zklamani facebook.comunder21Česká lvíčata byla po základní skupině právem zklamaná.

GLOSA – Ten evropský fotbalový šampionát do 21 let, který se v červnu hrál v Čechách, byl velmi pěkný. Byl skvěle zorganizovaný. Hrál se většinou výborný fotbal. Některé zápasy byla doslova strhující a měly úroveň přesahující tuto věkovou kategorii. Měl zajímavé příběhy a zápletky, nádherné návštěvy, překvapivé vyústění. Také jednu – z českého hlediska – neveselou story s národním týmem pořadatelské země.

Nevoní mi příliš ta omílaná teze o tom, že česká jednadvacítka byla dobrá a vypadla už ve skupině kvůli nepodařenému druhému poločasu s Dánskem. Ve fotbale – pokud do něj nehodí vidle rozhodčí – platí jednoduchá drsná pravidla. Vyhrává ten, kdo je opravdu dobrý, ale to nestačí. Ten dobrý mezi dobrými musí odehrát všechno naplno a dát víc gólů než ostatní. A to česká lvíčata neudělala. Sebelítost není na místě.

guidettijohn_hra uefa.comJohn Guidetti patřil k hlavním oporám Švédů.

ŠVÉDSKÁ SRDCE

Švédsko bylo zřejmě největším outsiderem šampionátu, ale udělalo, co se sluší a patří. Odehrálo všechno naplno a nakonec ve finále uštvalo Portugalce, byť to bylo v penaltovém rozstřelu. Vyhrálo celé ME 21 2015. Švédové nehleděli na to, že jsou Portugalci fotbalově lepší, což bylo všeobecné mínění. Měli prostě lepší morálku, větší srdce a více fyzických sil. Nevypustili ani sekundu. Český tým vypustil 45 minut. To je příliš.

O úspěchu či neúspěchu na celém šampionátu může rozhodnout jediná osudová minuta. Pro Švédy to byla ta, v níž v závěru vyrovnali na 1:1 v duelu s Portugalci ve skupině. Ve finále už byli lepší než oni. Zaslouženě.

Němci, Angličané, Italové či Srbové měli z pohledu na individuální kvality lepší hráče než Švédsko. Jejich tržní cena na transferovém trhu byla běžně od pěti do patnácti milionů eur. Neměli však hráče se švédským srdcem. Ve fotbale, ani v tom špičkovém, nerozhodují jen peníze. Ale právě to srdce.

canemre_hra facebook.comunder21Emre Can a spol. byli nejméně disciplinovaným týmem na turnaji.

RADOST A FAIR PLAY

Je ještě jedna krásnější věc, která z tohoto šampionátu vyplynula. Tohle ME bylo prostě čisté. Rozhodčí rozhodovali velmi fair. Nikoho „nezařízli“. Při vzpomínce na ME 21 v roce 2013 v Izraeli je to zjištění až neuvěřitelné. Tam se děly věci…

V Praze, Olomouci a Uherském Hradišti se téměř nesimulovalo. Hráči se vůči sobě chovali většinou rytířsky, po faulech se omlouvali, pomáhali soupeři se zvednout. V 15 zápasech bylo 43 žlutých karet (průměr 2,86 na utkání) a 4 červené (průměr 0,266). S výjimkou jednoho incidentu při duelu Itálie – Švédsko šlo o zcela běžné záležitosti. Bojovalo se tvrdě, občas do sebe hráči pěkně „zajeli“, ale nebyl vidět vyložený zákeřný faul, byly to spíš „záchranné brzdy“.

Pohled na radující se tým Švédska byl velmi povzbudivý. Bylo v něm kromě „pravých“ Švédů několik hráčů černé pleti, Balkánci i muslimové, za nimiž přijeli do Čech početné rodiny, ženy měly šátky zvané hidžáb a na sobě dresy svého chlapce. Nikdo se nedělil na šíity, sunnity nebo alavity. Fotbal skutečně integruje celý svět v tom nejlepším slova smyslu. A to je prostě nádhera!

vollandkevin_radost profimedia.czKapitán Volland Němce do finále dotáhnout nedokázal.

NĚMCI BYLI OBĚTÍ FRUSTRACE

To, že tým Německa, považovaný za favorita č. 1 na zisk titulu, nasbíral ve čtyřech zápasech 8 žlutých karet a 2 červené, a byl jasně nejméně disciplinovaným mužstvem ME, také o něčem svědčí. Němci byli frustrovaní hrozbou neúspěchu a také se k němu dopracovali. Kolapsem 0:5 s Portugalci. Švédové nasbírali v pěti utkáních 8/1. Druhý finalista Portugalsko měl v pěti střetnutích jen 5 žlutých. Mimochodem – nejdisciplinovanějším celkem byli Češi (jen dvě žluté ve třech zápasech).

Tento šampionát ukázal, že v kategorii do 21 let je v Evropě úplně jiné složení kvality. Při posledním seniorském EURO 2012 v Polsku a na Ukrajině byly ve čtvrtfinále, čili mezi posledními osmi celky, Česko, Portugalsko, Německo, Řecko, Španělsko, Francie, Anglie, Itálie, v semifinále Portugalci, Španělé, Němci a Italové. Zvítězilo Španělsko.

Na EURO 21 2015 v ČR vůbec nebyli Řekové, Španělé a Francouzi, protože se nekvalifikovali.

klimentjan_radost facebook.comunder21Kliment odešel do Stuttgartu, ale za jakou cenu?

JE TO OSTUDA!

Takže tedy ještě jeden doušek: nejlepším střelcem letošního EURO do 21 let byl se třemi góly Čech Jan Kliment z Jihlavy se třemi góly. Nastřílel Srbům hattrick. Ještě v průběhu šampionátu byl prodán do německého klubu VfB Stuttgart za 300 000 € (asi osm milionů korun). Je to směšné. Znevažuje to prestiž tohoto šampionátu.

Nejlepším střelcem EURO do 21 let v roce 2013 v Izraeli byl Španěl Álvaro Morata z Realu Madrid se čtyřmi góly. Tehdy byl v kádru béčka Realu Madrid a hostoval v R. M. Castilla, hrál II. španělskou ligu. Měl údajně transferovou hodnotu devět miliónů €. V roce 2014 byl prodán do Juventusu za 20 milionů € (asi 540 milionů korun) jako nadbytečný hráč.

Pravda, může tam být nějaký rozdíl. Real Madrid je přece jen o něco zvučnější klub než Vysočina Jihlava. Kliment měl před zahájením EURO 21 2015 tržní cenu 150 000 €.

morataalvaro_facebook.comalvaromorataMorata byl i jako hráč B-týmu Realu hodně drahý.

Ale opravdu je rozdíl mezi Klimentem a Moratou v době jeho hostování v R. M. Castilla 8,7 milionu €?

Hanba mne fackuje. Jaké hře se to vlastně český fotbal podřizuje? To dobrovolně přijímáme roli žebráků EU o hrst eur? V Bruselu si všichni hrají na rovnoprávnost členských zemí. Ve fotbale to asi neplatí.

Španěl Adrián López Alvaréz, nejlepší střelec EURO 21 2011 v Dánsku (5 gólů), šel po šampionátu v Dánsku z Deportivo La Coruňa do Atlétika Madrid zadarmo jako volný hráč, dnes má cenu 11 milionů €.

Nejlepším střelcem EURO 21 v roce 2009 ve Švédsku byl Švéd Marcus Berg. Dal na ME 7 gólů. Hamburger SV ho ihned koupil z Groningenu za 10,5 mil. €.

A tak dále…

Nač se však pohoršovat, když je to groteska, a té náleží smích. Pravda, i ten hořký.

Pavel Skramlík, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: facebook.com/under21, uefa.com, profimedia.cz, facebook.com/alvaromorata)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Plakátové číslo s kronikou právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace