eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Bulharský reprezentant ve službách Slovanu Bratislava Vasil Božikov: V Praze chceme získat ztracené body

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, Fanoušci, Fotbal, Homepage, Hráči, Reprezentace, Rozhovory, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔27.5.2019

UPOUTÁVKA – V českém fotbalovém klubu nikdy nehrál, přesto zná český fotbal docela dobře. Dokonce možná nejlépe z celé bulharské reprezentace, která se sedmého června letošního roku utká v Praze s tou českou o body do kvalifikace mistrovství Evropy 2020. Vasil Božikov už také ví, jaké to je porazit český tým. Se svým Slovanem Bratislava porazil v létě 2018 Slavii Praha v tzv. Superpoháru bývalého Československa.

Ve volných chvílích sleduje českou ligu v televizi. „V žebříčku FIFA jsme jen tři příčky za vámi, to není mnoho. Kromě Anglie jsou ostatní týmu naší skupiny vyrovnané a věřím, že právě my postoupíme na EURO 2020,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro HATTRICK před duelem Česko – Bulharsko stoper balkánského celku Vasil Božikov.

Nejbližší utkání kvalifikace odehrajete s bulharskou reprezentací 7. června v Praze na Letné proti Česku, které první zápas prohrálo 1:5 v Anglii. Viděl jste zápas Česka v Anglii? Našel jste v něm nějaký recept na Čechy?

Ten zápas jsem přímo samozřejmě neviděl, protože jsme akorát dohráli naše domácí utkání s Černou Horou. Ale jsem si jistý, že trenérský štáb ten zápas má nahraný a že z něj uvidíme nejdůležitější momenty, protože to bude dobrá příprava na náš vzájemný duel v Praze. Ale zase jsem pak o pár dnů později sledoval přátelské utkání Čechů doma proti Brazílii a viděl jsem, že český tým odehrál velmi dobrou první půli, kterou vyhrál. A samozřejmě jsem měl velikou radost, když český gól vstřelil můj bývalý spoluhráč z tureckého klubu Kasimpasa David Pavelka. Věděli jsme a viděli jsme, že v Anglii to bude obtížný zápas, ale vezmeme si z něj to pozitivní, ať do utkání v Česku nebo potom s Anglií.

Překvapila vás výše české porážky 1:5? Nebo si myslíte, že to odpovídá, protože Anglie je skutečně jeden z nejsilnějších celků Evropy?

Ano, překvapila. 5:1 je skutečně hodně. Ale Anglie je momentálně jedním z nejlepších týmů na světě, a tak víme, že všechna zbývající čtyři mužstva ve skupině budou bojovat o druhé přímé postupové místo.

Jakou roli může hrát před vzájemným duelem Česko – Bulharsko fakt, že hodnota českého národního týmu je podle serveru Transfermarkt skoro čtyřikrát vyšší než bulharského?

To by mě také zajímalo. (smích) Ale to jsou jen čísla na internetu. A na hřišti hrají hráči, kteří sice mohou mít rozdílné „ceny“, ale rozhoduje se jen na trávníku. Takže uvidíme.

Vnímáte takové rozdíly přepočítané na peníze?

Zaregistroval jsem to, ale skutečně jde jen statistiku a peníze na hřišti nehrají. Přestože „nestojíme“ tolik peněz, co Češi, pokusíme se předvést co nejlepší výkon a ukázat, že jsme dobrý tým.

Díval jste se na soupisku českého týmu a jaká jste v ní našel zajímavá jména?

Díval a našel. Češi mají útočníka Patrika Schicka, který se již loni prosadil v Lize mistrů za AS Řím, samozřejmě znám Davida Pavelku, který je skutečně dobrý záložník. Ale jsou tam i další hráči, kteří hrají třeba v německé bundeslize a to je přece kvalitní soutěž.

Je nějaké z jmen, které poutá vaši pozornost? Na koho si jako obránce musíte dávat obzvlášť pozor?

Právě na toho Patrika Schicka. Vím, jak dobrý hráč to je a budeme se na něj muset soustředit. Nejen já, ale všichni.

Může vám osobně pomoci, že druhou sezonu působíte ve Slovanu Bratislava, takže byste mohl mít lepší přehled o české lize? Sledujete ji? Viděl jste nějaké zápasy?

To by mi snad mohlo pomoci. Když mám čas, tak českou ligu občas sleduji v televizi, každopádně znám výsledky. Navíc jsme minulý rok hráli se Slovanem finále tzv. Supercupu bývalého Československa, ve kterém jsme se utkali se Slavií Praha. Vyhráli jsme 1:0, takže vím, že se české týmy dají porazit. (smích)

Začal jste se o českou ligu a český fotbal zajímat více po losu kvalifikace mistrovství Evropy 2020?

Ale samozřejmě. O Anglii jako hráči samozřejmě víme víc, protože Premier League přitahuje pozornost, navíc národní tým se loni prosadil na mistrovství světa. Ale pak jsou tu vedle nás další tři týmy, a to budou právě ti naši největší protivníci boji o přímý postup na EURO 2020.

Co vůbec víte o českém fotbale? Vybaví se vám nějací hráči? Nebo snad kluby?

Vím, že Česko je tradiční fotbalová země. Měli jste spoustu výborných hráčů, třeba Pavel Nedvěd získal Zlatý míč a dosáhli zajímavých výsledků na evropských šampionátech. O to to pro nás bude složitější. Kluby také znám, jasně, Sparta, Slavia, v poslední době Plzeň, která loni na podzim hrála Ligu mistrů a některé zápasy jsem viděl v televizi. No a Slavia nyní na jaře zaujal proti Seville i Chelsea.

Bulharsko v pěti dosavadních duelech s Českem uhrálo jedinou remízu. Mají Bulhaři z Čechů komplex? Může i toto hrát nějakou roli? Je to otázka sebevědomí?

Nevím, ale nemyslím si, že bychom měli z Čechů komplex. Prostě to tak dopadlo, ale pro mě už je to minulost. Teď nás čeká nové utkání v Praze, na podzim v Sofii. Věřím, že budeme mít šanci se ukázat v dobrém světle, odehrát co nejlepší utkání a v nich udělat výsledky, které nám pomohou k postupu. Takže se nemusíme a ani nesmíme dívat zpět, musíme se soustředit na budoucnost.

Co vás napadlo jako první, když jste viděl složení skupiny? Hurá, budeme hrát v Anglii? Nebo že jde o balkánskou skupinu, takže cestování nebude až tak náročné? Nebo že je to skupina, že které lze postoupit?

S losem jsem byl velmi spokojen. Budu mít šanci hrát proti dobrým týmům jako je Anglie či Česko. Pozor si však musíme dát i na další dva soupeře ve skupině. Ano, ta balkánská linka ve skupině přece jen je, jsou nebezpečné, ale zase ne tak daleko, což je dobré pro nás, i pro naše fanoušky. A skutečně si myslím, že z této skupiny můžeme postoupit.

Jste stejného názoru jako většina expertů, že o druhé postupové místo za Anglií budou hrát ostatní čtyři týmy skupiny?

Ano, všichni experti o tom mluví a já souhlasím, že budeme bojovat o to druhé místo. Tedy Bulharsko, Česko, Černá Hora a Kosovo. Anglie je jasný favorit na vítězství ve skupině, což potvrdila už v prvních dvou odehraných kolech kvalifikace. Mezi těmi čtyřmi týmy to bude pořádná bitva, každý může někde něco uhrát, každý však také může někde ztratit. Pro žádný tým to nebude snadné, ale věřím, že nakonec uspějeme.

Podle hodnocení Transfermarktu má Bulharsko „nejlevnější“ kádr celé skupiny. Může to znamenat, že vaše šance na postup jsou nejmenší?

Uvidíte, že to není důležité.

Bulharsko vstoupilo do kvalifikace dvěma remízami s Černou Horou a v Kosovu. Co vám tato utkání „řekla“? Ukázala?

Že to nebyl ideální vstup. O to více se nyní musíme snažit v Praze, abychom body získali zpět. Ale také myslím, že i ostatní týmy nějaké body ztratí.

Jak byste hodnotil hru bulharské reprezentace? Co vám chybělo k vítězství?

Věřím, že naším nejsilnější zbraní je to, že máme hráče s dobrým potenciálem, snažíme se držet pospolu jako tým a na hřišti ze sebe dáme to nejlepší. Jen to ještě musíme uvést do praxe.

V čem současné Bulharsko nejvíce zaostává herně? Kde chybí kvalita?

Víme, že se můžeme zlepšit všude. V útoku, obraně. Ještě nejsme hotový tým, musíme dál pracovat na souhře a na tom, abychom se výkonnostně posouvali. K tomu nám pomohou právě těžká kvalifikační utkání.

Vnímáte před zápasem v Praze, že jakákoliv bodová ztráta už může být pro Bulharsko klíčová?

Ano, určitě. Všechny týmy jsou až na Anglii podobně silné, není tam žádný velký výkonnostní rozdíl. Vždyť v žebříčku FIFA nás dělí od Čechů pouhé tři příčky, stejně s námi je na 51. místě Černá Hora. Jen Kosovo je odskočené níž, stejně jako Anglie zase úplně nahoře. Ano, další ztráta bodu či bodů už pro nás může být nebezpečná. Přesto věříme, že se jí vyvarujeme a budeme doufat, že naši soupeři také ztratí.

Utkání Česko – Bulharsko může mít o to větší náboj, že se Češi budou chtít rehabilitovat za dvě prohry, poté v Anglii, přišla další doma s Brazílií 1:3. Bude to pro Bulharsko o to nepříjemnější, že jsou Češi pod tlakem?

To nevím. Netuším, jak velký tlak si Češi připouštějí, co s nimi ty dvě prohry udělají. My se každopádně pokusíme ten případný tlak využít v náš prospěch.

CELÉ INTERVIEW S BULHARSKÝM REPREZENTANTEM VASILEM BOŽIKOVEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 16. KVĚTNA 2019.

-red-

(zdroj fotky: skslovan.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace