eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Bude v disciplinárním řádu „Rosického paragraf“?

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Domácí fotbal, ePojisteni.cz liga, Homepage, Hráči, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory 🕔22.10.2016

hattrick_listopad2016_nahled

UPOUTÁVKATomáš Rosický je zpět v dresu Sparty v českém fotbale po 15 letech a i když do 22. října odehrál jen 20 minut, tak stále panuje velké očekávání. Redakce magazínu Hattrick v posledním čísle připomíná celý jeho dlouhý příběh, neboť byl idolem už ve dvaceti letech a je i nyní vzorem mladým fotbalistům, kteří v době jeho „velepřestupu“ do Borussie Dortmund v roce 2001 ještě ani nebyli na světě. Uvádíme z něj malé ukázky jako „ochutnávky“ na pěkné čtení.

Dnes je značně opotřebovaným fotbalistou, jemuž bylo nedávno 36 let. Jeho chorobopis je tlustší než souhrn děl Alexandra Dumase. V 19 letech však už hrál za národní tým na EURO 2000 v Belgii a Nizozemsku, ve dvaceti jeho přestup do Borussie oddlužil Spartu. Okouzlil okamžitě Německo. Jeho největší význam je však takříkajíc ideologický, motivační, vysoce podněcující. Kluk z paneláku na pražském sídlišti Prosek poblíž Střížkova, který kopal do míče na plácku mezi klandry na prášení koberců a popelnicovými kontejnery, s bráchou Jirkou dobíhal na tréninky klubu ČKD Kompresory Praha, se stal superhvězdou.

Motivaci, kterou Tomáš Rosický takto vyvinul, nelze nijak vyčíslit. Každý kluk chtěl být jako Rosický. Z kluka z panelákového sídliště se stal fenomén.

Příběh Tomáše Rosického je plný radosti, ale i bolesti, jeho epizody jsou protkány velkou euforií, ale i zklamáními, lidským zráním a pokorou. Utrpěl celkem 53 zranění, ale stále se vracel. Zdaleka to však nebyla jen zranění svalová, jak se často ne zcela připomíná s poznámkami, že měl vždycky „skleněné“ zdraví, ale šlo i o úrazy po nevybíravých zákrocích soupeře. Zlomenina ruky, nosu, zranění zad, břicha, kotníků a lýtek po nakopnutí a podobně.

Článek přináší i řadu zajímavých čísel. Vznikl dojem, že Rosický od osudného zranění podkolenní šlachy v roce 2008, jehož léčení a rehabilitace se protáhlo na 18 měsíců, hraje málo. Ale např. v sezoně 2013/14 (ve 33 letech) odehrál za Arsenal 39 utkání za 48 možných, z toho 25 v základní sestavě. To je víc než v jeho první „arsenalské“ sezoně 2005/06.

Jeden známý „bafuňář“ se nechal slyšet, že navrhne na Strahově změnu do disciplinárního řádu FAČR. Když může parlament schválit „lex Babiš“, tak fotbal může mít tzv. Rosického paragraf – kdo ho zraní, tak dostane pálku do konce sezony… V Česku ho však chceme vidět všichni jen na hřišti. Bylo to odvážné rozhodnutí vrátit se do české ligy a mělo by to najít své naplnění.

Všechny detaily o Rosického kariéře si můžete nyní přečíst v novém Hattricku.

hattrick_listopad2016_titulka

-psk-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace