eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Brazilský trenér Tite v interview v HATTRICKU: „Před MS v Rusku jsem zešedivěl“

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Fanoušci, Fotbal, Homepage, Reprezentace, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔26.6.2018

Dovede Tite Brazílii na světovém šampionátu až do finále?

UPOUTÁVKA – Přede dvěma roky usedl na lavičku fotbalistů Brazílie. Měl jim vrátit sebedůvěru po porážce 1:7 od Němců v semifinále domácího mistrovství světa před čtyřmi roky. Bravurně je provedl kvalifikací a teď vyhlíží největší událost svého fotbalového života. Trenér Tite vede Brazílii na šampionátu v Rusku.

Tite, civilním jménem Adenor Leonardo Bachi, nikdy nezářil jako hráč, možná i proto začal s trénováním už ve svých devětadvaceti letech. Vystřídal mnoho klubů, ale s Corintians se dostal až na vrchol. Vyhrál s nimi brazilskou ligu, jihoamerický Pohár osvoboditelů a také klubové mistrovství světa. Pak přešel k národnímu týmu. V něm má krásnou bilanci patnácti výher v devatenácti utkáních.

Vystupuje emotivně, ale zároveň zábavně, s novináři rozpráví dlouhé desítky minut, tak jako po přípravném utkání v Berlíně. Téměř kdekoliv a kdykoliv se vyfotografuje s fanoušky, pořadateli nebo i řidičem autobusu. Říká, že Brazílie bude vždy patřit k favoritům mistrovství světa a té role se nezříká. Ale mluví s pokornou, bez nabubřelých vyjádření, s respektem k ostatním. Letošní šampionát považuje za nejvyrovnanější v historii a přiznává, že jde pro něj o vrchol kariéry.

Tite a „jeho“ Brazílie vstoupila do šampionátu v neděli 17. června duelem proti Švýcarsku (1:1).

Brazílie má v základní skupině Švýcarsko, Kostariku a Srbsko. Na první pohled slušný los, ne? Co na druhý pohled?

Losování podle mě proběhlo tak, aby byly skupiny maximálně vyrovnané. Což platí i o té naší. Kdyby však Rusko nebylo pořadatelskou zemí, Švýcaři by se posunuli do prvního výkonnostního koše, takže bychom se jim vyhnuli. Takto nás hned na úvod šampionátu čekal zápas dvou týmů z první desítky žebříčku FIFA. A to potkalo už jen Portugalce se Španěly. Pro nás šlo o těžký start, protože Švýcaři mají skvělý tým, který těží ze své sehranosti. Srbsko, stejně jako všechna mužstva z bývalé Jugoslávie, využívá techniky svých hráčů. A Kostaričani už na minulém mistrovství dokázali, čeho jsou schopní. Vždyť porazili Uruguay a Itálii, s Anglií remizovali, v osmifinále vyřadili Řecko. A vypadli až po penaltách s Nizozemskem. Je to zrádná skupina, ale přináší také něco pozitivního, že od začátku musíme pracovat jako tým a zlepšovat se každým zápasem.

Brazílie si velmi rychle zajistila v kvalifikaci postup na šampionát. Znamená to, že fanoušci očekávají šestý titul?

Jestli patří Brazílie k favoritům? Ano! Samozřejmě a jako vždy. Když se podívám na výsledky a také výkony v kvalifikaci, stejně jako na přípravné duely před mistrovstvím, kdy jsme dokázali vyhrát v Rusku i v Německu, tak si zasloužíme, aby nás experti počítali mezi favority. Sledoval jsem samozřejmě také ostatní týmy a dovolím si říct, že tak široký okruh favoritů na MS ještě nikdy nebyl.

Co jste tedy u ostatních „vyzkoumal“?

Že to bude zřejmě nejvyrovnanější šampionát. Kolik my jsme viděli zápasů a udělali si analýz. Ano, už dlouho dopředu a velmi detailně. K tomu jsme na některých zápasech měli své lidi. Sledovali jsme třeba utkání Německo-Španělsko. Nejen proto, že jsme pak s Němci o pár dnů později hráli, ale protože to byl studijní materiál. Skvělý studijní materiál. Šlo o skvělou taktickou bitvu na nejvyšší úrovni. Vidět takové zápasy soupeřů nám velmi pomáhá. Ukazuje nám to nejen jejich hru, ale také připomíná, v čem se musíme zlepšovat, na co si dát pozor.

Co jste říkal výsledku Španělsko-Argentina 6:1?

K tomu se nedá moc říct. Vlastně ani jsem to nechtěl komentovat. Ten zápas jsme si samozřejmě pustili, analyzovali jsme ho. Takový postup považuje za důležitý pro MS, protože se dá očekávat, že se s jedním z těch týmů můžeme utkat. Potkal jsem se s trenérem Španělska a bavili jsme se o tom, jaké období máme za sebou, že oni také tvoří nový tým. Všichni se nějak vyvíjíme a až na mistrovství se uvidí, jak se komu co podařilo nebo nepodařilo.

Na co jste se tedy v závěrečné přípravě před mistrovstvím zaměřili, na čem stále ještě musíte pracovat?

Nebyly to jen herní dovednosti na hřišti. Zaměřili jsme se také na taktickou a mentální stránku. Musíme se umět uklidnit, umět zareagovat na kroky soupeře. Někdy se nám to v přípravách dařilo, někdy jsme si museli pomoci střídáním. Pochopili jsme víc, že dnešní zápasy jsou také psychologická a taktická bitva.

Jak obtížné pro vás bylo vybrat třiadvacetičlenný kádr pro mistrovství světa?

Kdo jste mě viděl při přípravném utkání v Berlíně na konci března, tak jste si určitě všiml. Ty měsíce před MS mě zase „stály“ něco šedivých vlasů. (smích) Vybíral jsem skutečně až do poslední chvíle, podle výkonnosti na konci ligových soutěží.

Co rozhodovalo?

Jen a jen výkonnost. Vždy jsem zastával cestu otevřenosti, každý měl šanci. To jsem hráčům řekl hned na začátku naší společné cesty, aby viděli a věděli, že hraji fér. To je pro mě důležité. Ale dívali jsme se na vše komplexně, nejen s ohledem na tento jeden turnaj. Hodnotil jsem, čím vším hráči mohou přispět týmu a co naopak my můžeme nabídnout jim. Ponořil jsem se do čísle a analýz. Některé jsou velmi specifické, ale to nebudu prozrazovat. Se štábem jsme sledovali všechny hráče. Jak při přenosech v televizi, tak jsme jezdili po světě a navštěvovali stadiony, i jednotlivé hráče, abychom věděli, jak na to jsou, jak se cítí. Byl jsem v Manchesteru, v Londýně, v Paříži, v Madridu. Viděl jsem přímo obě semifinále evropské Ligy mistrů Liverpool – AS Řím a Bayern Mnichov – Real Madrid. Když už jsem byl v Mnichově, počkal jsem si i na bundesligu.

CELÉ OBSÁHLÉ INTERVIEW S BRAZILSKÝM TRENÉREM TITEM SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICKU – SPECIÁLU K MS 2018 v RUSKU, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 7. ČERVNA 2018.

-red-

(zdroj fotky: fifa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace