eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Brankové video? Pokrok, ale zamezí jen „krádežím“, nikoli „vraždám“

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Gambrinus liga, Procházka ligovým děním, TOP Články 🕔9.7.2012
Brankové video? Pokrok, ale zamezí jen „krádežím“, nikoli „vraždám“

PROCHÁZKA FOTBALOVÝM DĚNÍM – Jak jsme informovali, pravidlová komise i mezinárodní federace FIFA ve čtvrtek 5. července schválily zavedení dvou technologií, které pomohou rozhodčím posoudit, zda míč přešel brankovou čáru.

Jeden systém pracuje s čipem v míči, druhým je Jestřábí oko, používané už delší dobu v tenise. Poprvé oficiálně bude sudím sloužit video letos v prosinci na mistrovství světa klubů. Pokud se osvědčí, má pomáhat i na Konfederačním poháru FIFA a na mistrovství světa v roce 2014.

Je to sice mírné vítězství, ale jak už napsal komentátor Nova Sportu a propagátor širšího zavedení videa ve fotbale Tomáš Radotínský, zúžit využití videozáznamu pouze a výhradně na brankovou čáru je sice stále pokrok, ale má to asi takový význam, jako postavit strážníka do ulice s občasným výskytem kapesních krádeží, zatímco ve vedlejší ulici se mezitím odehrávají loupežná přepadení, znásilnění a vraždy.

Radotínský to připomíná ve svém otevřeném dopise vlivnému členu komise rozhodčích Evropské fotbalové unie (UEFA), bývalému známému italskému sudímu Pierluigimu Collinovi. Collina, jak známo, s šéfem UEFA Michelem Platinim vehementně obhajuje brankové rozhodčí a jde tak dokonce i proti současnému názoru FIFA.

[hr]Také čtěte:
Pelé: Brazilští mistři světa z roku 1970 by současný španělský národní tým porazili
VIDEO: „Marockého Messiho“ ulovil AC Milán. Za 14letého mladíka dal 500 tisíc eur[hr]

„V české Gambrinus lize video testujeme dva roky a funguje jednoduše. Teď navíc máme kamerový systém za rozumné peníze,“ píše Radotínský. A uvádí jasný příklad z nedávného ME 2012, proč video pouze pro brankovou čáru nestačí. Ve skupině D Ukrajinci v utkání s Anglií dostali míč evidentně za lajnu, ale maďarští sudí včetně brankového to nepostřehli a gól neuznali.

„Pokud by ale ukrajinská branka platila, byla by dosažena neregulérně. Čili i kdybyste nakrásně umožnil sledování brankové čáry např. Jestřábím okem známým z tenisu, jedno mužstvo byste stejně poškodil. Ve fotbale totiž rozhodčí chybují nejen u branky, ale i při ofsajdech, rukách, faulech v pokutovém území atd.,“ konstatuje Radotínský v dopise Collinovi.

„Zkrátka a dobře, vážený pane Collino: navzdory Vašim tvrzením v televizních spotech, nevidíte nic. Jen balamutíte lidi,“ dodává Radotínský.

Damková: V české lize si video nedovedu představit

A jak komentuje čtvrteční rozhodnutí FIFA Dagmar Damková, česká předsedkyně komise rozhodčích a mj. také (stejně jako Collina) členka komise rozhodčích UEFA?

„Pokud jsem slyšela, jde o dva systémy a ty jsou velmi nákladné,“ prohlásila v České televizi Damková.  „Podle mě tento systém videotechnologie bude zaveden jen při velkých zápasech, v Gambrinus lize si to nedovedu představit,“ řekla  Damková. „Za velký přínos v dlouhodobé soutěži to nepovažuji. Za celý minulý ročník jsme měli jen jeden podobný případ. Spousta lidí si navíc myslí, že se teď budou posuzovat podobně i penalty a ofsajdy, ale tak to není,“ upozornila šéfka českých arbitrů.

„Nerozumím tomu. Není to tak dávno, kdy po ligovém zápase Plzeň – České Budějovice,  když sudí Královec odvolal plzeňský gól kvůli Bakošově ruce a pak ho po zásahu svého asistenta zase uznal, sama Dagmar Damková prohlásila, že právě pro tyto sporné situace by využití videa jednoznačně uvítala. A najednou řekne, že si video v Česku nedokáže představit a že je branková technologie drahá,“ diví se další propagátor videa a expert z Nova Sportu Robert Henn.

Jen pro pořádek, v pondělí 26. března 2012 pro idnes.cz Dagma Damková řekla: „Pro situace, kdy se rozhoduje o gólu, což je právě nynější případ z Plzně, jsem jednoznačně pro.“

[hr]Také čtěte:
ROZHOVOR: Vysněný klub? Asi Barcelona, já bych se ale rád prosadil ve Spartě, říká Frýdek junior
Přestup do zahraničí? Neřeším to, ve Spartě mi nic nechybí, říká Krejčí
[hr]

A pokud je o údajnou finanční náročnost, čeští odborníci  ve spolupráci s redaktory Nova Sportu vyvinuli zařízení, které se dá využít nejen pro brankovou čáru, ale i pro ofsajdové a penaltové situace. A hlavně: je mnohem, mnohem levnější! Podle informací www.hattrick.cz přijde na pouhých 1,2 milionu korun.

Tudíž se zase jen hledají výmluvy, aby se mohlo držet stanovisko UEFA, tedy trvat na brankových rozhodčích. Přitom ti budou dlouhodobě stát fotbal a jeho kluby mnohem více než jednorázová investice do videotechniky. Lobby fotbalových rozhodčích je holt v Evropě v Česku nesmírně silná a vlivná… Jestli je to ku prospěchu tohoto sportu, ať si udělá každý obrázek sám.

Jak mohou rozhodovat sudí, když divák vidí více?


„Má ve fotbale rozhodovat sudí, nebo elektronika?“ ptá se v sobotních Lidových novinách (LN) respektovaný politický komentátor Zbyněk Petráček. „Ta otázka zvedá emoce, ale zbytečně. Když fotbalová božstva schválila elektronická zařízení na brankové čáře, neeliminují tím rozhodčí, jen jim dávají pomůcku, která podpoří jejich legitimitu,“ píše Petráček.

„Fotbaloví sudí nejsou vševidoucí, jak 19. června ukázal neuznaný gól Ukrajiny proti Anglii. Ale zásadně se změnila záznamová technologie. Televizní divák má oproti sudím na hřišti výhodu. Každou spornou situaci vidí x-krát zpomaleně a z různých úhlů. Pokud by sudí neměli stejnou možnost, legitimita jejich rozhodování by dále klesala. Jak nás může o regulérnosti gólu přesvědčit někdo, kdo vidí méně než my?“ ptá se naprosto logicky Zbyněk Petráček v LN.

Téměř každému, kdo sleduje fotbal, připadá tahle otázka naprosto logická a jasná. Jen samotným rozhodčím a některým fotbalovým funkcionářům ne. Proč asi?

I když jak už bylo řečeno v úvodu, video pro brankovou čáru je jen začátek. Následovat musí video i pro sporné ofsajdové a penaltové situace. Žádný strach, fotbalový zápas to neprotáhne, naopak!

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace