eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

BLOG: Rok Roye Hodgsona: Velké úspěchy jsou ještě daleko

📁 Blogy, Reprezentace, Tomáš Radotínský, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔29.5.2013
BLOG: Rok Roye Hodgsona: Velké úspěchy jsou ještě daleko

Středeční přátelský zápas AnglieIrskem ve Wembley, který NOVA Sport vysílá v přímém přenosu od 20:55, bude mít slavnostní ráz. Albion si připomíná 150. výročí založení Fotbalové asociace a Roy Hodgson načne druhý rok ve funkci manažera.

Jaký byl ten první rok pětašedesátiletého světoběžníka na lavičce anglické reprezentace? Rozporuplný. Postoupil sice z těžké skupiny na EURO 2012 do čtvrtfinále, ale tam proti Itálii nepředvedl téměř nic jiného než přísnou defenzivu. I když jako jeden z mála na turnaji hrál se dvěma útočníky.

nova sportPak rozjel kvalifikaci mistrovství světa 2014, kde je sice na postupové druhé příčce, ale zaznamenal už tři remízy s papírově slabšími soupeři – s Ukrajinou, v Polsku a Černé Hoře. Postup na závěrečný turnaj do Brazílie tak zdaleka nemá jistý. Na druhou stranu – ve světovém žebříčku FIFA patří Angličanům lichotivá sedmá příčka.

Není potřeba činit rozsáhlé analýzy, abychom zjistili, že Hodgson převzal Anglii v nelehkém období. Takzvaná zlatá generace (ačkoli nikdy nic nevyhrála) je nenávratně pryč a nová se ještě nenarodila.

[hr]

NEPŘEHLÉDNĚTE:
BLOG: Vstaňte a tleskejte. Sir Alex odchází

[hr]

Řada zkušených hráčů v národním týmu skončila, nebo dokonce rovnou pověsili kopačky na hřebík. David Beckham, Jamie Carragher, Rio Ferdinand, Michael Owen, Paul Scholes a John Terry – ti všichni patřili k dlouholetým oporám. Teď se na jejich místa prodrali mladíci, kteří často vůbec mají problém, aby se prosadili v nabitých ligových kádrech na úkor hvězdných zahraničních posil.

I mezi nimi najdeme několik výjimečných osobností. Joe Hart, Jack Wilshere či Daniel Sturridge jistě mají před sebou velkou budoucnost. Ale právě ve Wembley se mohla celá Anglie v sobotním finále Ligy mistrů přesvědčit o tom, že za absolutní světovou špičkou přece jen ještě trochu pokulhává. A nemluvím jen o Německu – o několik délek před kolébkou fotbalu jsou i třeba Španělé a Argentinci.

fandaNaštěstí už Angličané konečně pochopili, že jen ze slavné minulosti se žít nedá. Že je zapotřebí tradici udržovat a upevňovat. Že k velkým mezinárodním úspěchům a trvale udržitelnému rozvoji fotbalu potřebujete profesionální kouče a odpovídající podmínky. Proto nedávno otevřeli St. George´s Park, stotřicetihektarové supermoderní národní tréninkové centrum v Burtonu v hrabství Staffordshire.

Investice ve výši 105 miliónů liber (přes tři miliardy korun) se však začne vracet nejdříve za deset let. Jinak to v práci s mládeží ani nejde.

Roy Hodgson tedy smetanu určitě neslízne. I on ale může položit základy pro své následovníky. A ti by měli po půlstoletí marných nadějí vrátit Anglii zpátky na vrchol.

Tomáš Radotínský

Autor je komentátorem stanic NOVA Sport a FANDA

DALŠÍ BLOGY AUTORA >>>

 

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace