eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Berbrův oblíbenec Proske zařízl Karvinou a zase pomohl Plzni, smečka sudích zvlčila

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Fanoušci, Het liga, Homepage, Pavel Procházka, Procházka ligovým děním, Topstory 🕔30.10.2017

Wágner se po zápase s Plzní zlobil na rozhodčího.

PONDĚLNÍ PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍMCo se týče bodových zisků týmů z čela tabulky, nic se v HET lize po 12. kole nezměnilo. Plzeň už v pátek večer vyhrála v Karviné (3:1), a zvýšila tak svůj rekord již na 36 bodů, Slavia ve větrné neděli celkem přesvědčivě zvítězila na Slovácku (3:0), Olomouc v sobotu v závěru udolala Teplice (1:0), Liberec dominoval v derby proti Jablonci (4:1) a Sparta v nedělním večeru na Letné nezopakovala středeční blamáž s houževnatým Baníkem Ostrava a s vypětím všech sil ho porazila 3:2. Co ovšem pobouřilo fotbalovou veřejnost, byly výkony sudích. Jak řekl jeden z předních klubových funkcionářů: „Po Peltově odchodu tahle smečka ucítila, kdo je její vůdce, a zase zvlčila.“ Hlavně známý Berbrův oblíbenec z Opavy jménem Proske v pátek za stavu 1:2, kdy Karviná bušila na plzeňská vrata a vyrovnání bylo ve vzduchu, zaúřadoval, když domácím neuznal vyrovnávací gól poté, co si vymyslel Wágnerův útočný faul.

Ani komentátor ČT Sport Vlastimil Vlášek tomu nemohl uvěřit, stejně jako některým útočným faulům, kterými karvinský kat Proske nabuzeného Wágnera nadále zastavoval v rozletu.

Wágner: „Sudí si hrál svůj vlastní zápas“

Běžela 56. minuta, za stavu 1:2 šel po přetaženém centru Wágner (ten už krátce po svém příchodu na trávník na začátku druhé půle pohotově snížil z 0:2) do souboje s Limberským. Balon se odrazil před Panáka, jenž ho dotlačil do sítě. Ovšem až po hvizdu sudího, který Wágnerův souboj posoudil jako faul.

„Nechci se vymlouvat na rozhodčího. Zápasy rozhoduje vášeň ve vápně, já ji tam dal a on mi pískl faul,“ řekl Tomáš Wágner. „Byl tam souboj, odskočil jsem si, abych mohl jít do souboje, ale to je normální věc. S ‚Limbou‘ (Limberským) jsme byli v kontaktu, ale že by to byl nějaký velký faul. Ať si to lidé posoudí, když to bylo v televizi. Mrzí to, protože kdyby ten gól platil, tak kdo ví, co by se dělo pak,“ dodal smutný Wágner.

A logicky se rozčiloval i kvůli dalším výrokům sudího Proskeho, který vešel svou pomocí Plzni do dějin ligového fotbalu, když před časem v Jihlavě ukončil první poločas před 45. minutou ve chvíli, kdy se na viktoriánskou bránu řítil osamocený jihlavský hráč. „Rozhodčí si pískal svůj zápas. Nechci ho hodnotit, ale píská z dálky fauly, které má pomezní před sebou čtyři metry a nic nemává,“ prohlásil nazlobený Wágner.

Tak, tak. A jestli nám místopředseda komise rozhodčích Petr Mlsna po utkání Sparta – Plzeň (0:1) vysvětloval, že po střetu Krmenčíka se Zahustelem se nemohla pískat penalta, protože fotbal je kontaktní sport a „Krmenčík na Zahustela maximálně položil ruku, nebyla tam vidět žádná síla, odstrčení,“ tak to samé by měl nyní říci o souboji Limberský – Wágner. Snad jen s dodatkem, že „Limba“ filmoval a měl tudíž dostat druhou žlutou kartu a být vyloučen.

Cena Václava Jíry za smíření sparťanů se slávisty

„Proske – to je Berbrův zástupce na Moravě a ve Slezsku,“ pravil jeden z kolegů tohoto sudího. Můžeme se bavit o tom, zda rozhodčí Královec (na radu asistenta Wilczeka) pomohl proti Baníku Spartě, když za stavu 0:0 posoudil vzájemné Šuralovo držení s Azackým jako penaltu pro Pražany a jestli to nebylo chybně. Můžeme diskutovat o tom, zda už v předešlém pohárovém duelu těchto soupeřů nebyl arbitr Pechanec na Ostravany přísnější. Můžeme dokonce vést při o tom, zda měl sudí Julínek při utkání Slovácko – Slavia po Hofmannově střetu s Milanem Škodou přerušit hru, když stoper domácích ležel na zemi.

To jsou jednotlivosti, ve stylu „Jednou se pomůže tomu, podruhé jinému“ (Sparta byla třeba výrazně poškozena loni v Brně a na jaře v Edenu, Slava zase letos i loni na podzim proti Spartě, v Olomouci atd.).

Ať si plzeňští fandové autorovi těchto řádek nadávají sebevíc, hlasu ostatního „lidu“ zní jasně. Když minulou sezonu někteří sparťané fandili Slavii v boji s Plzní a předtím naopak slávisté Spartě, byla to věc v hlavním městě téměř neuvěřitelná. Čeští sudí to dokázali! Sjednotili – alespoň v jedné věci – nesmiřitelné tábory. To je na Cenu Václava Jíry.

Vítejte ve světě Chřestýšů

Stačí si přečíst diskuzní názory fanoušků na serveru idnes.cz:

„Připomeňme si letní utkání Jihlava – Plzeň: 92. minuta. Bakoš zezadu faulem na žlutou zboří obránce Jihlavy. Rozhodčí nepíská a nařizuje roh, po kterém vytočení domácí inkasují rozhodující gól. Střih. Karviná – Plzeň. Nevinný souboj Wágnera s Limberským, dokončený srdceryvným řevem plzeňského hráče. Rozhodčí si vymýšlí útočný faul a neuznává domácím regulérní gól. Vítejte ve světě Romana Berbra, vytvořeném pro lidi jako Šádek, Mysliveček, Paclík či Chřestýš,“ napsal Lukáš Konečný.

Zdeněk Mandík k tomu dodává:

„Jestli právě tohle (přístup a výkony rozhodčích) nedělají ten propastný rozdíl mezi působením Viktorie Plzeň v lize české a Evropské… Takhle může mít na konci ligy devadesát bodů.“

„Má vůbec cenu to sledovat? Vše začalo v létě a totálním zářezem Vysočiny právě s Plzní. A tak to pokračuje až do kola současného. Ono se to hraje s takovým náskokem s vědomím, že když tak pomůže rozhodčí,“ uvádí na serveru idnes.cz Luboš Pokorný.

A Rudolf Komárek k tomu přidává: „Dřív to bylo tak, že se otáčely fauly nebo se vůbec nepískaly. Doba ale dospěla tak daleko, že se nepískají úmyslné Bakošovy ruce a neuznávají se Wágnerovy góly. Fujtajbl.“

Jak by řekl s výše zmíněným fanouškem Lubošem Pokorným feldkurát Katz: „To se nám to žije, Švejku, když nám rozhodčí pomáhají.“

Sudí po Peltově odchodu do ústraní nejspíš opravdu zase zvlčili, jdou za svým šéfem smečky. A jak už jsem tu jednou napsal, mohou za to i šéfové komise rozhodčích Listkiewicz s Mlsnou, jimž nyní chybí patřičné zastání, takže nejspíš dělají kompromisy. Jinak by jim přece každý trochu informovaný znalec poměrů musel říci, že sudí jako Proske, Ardeleánu či Jílek zápasy Plzně rozhodovat nemohou. Jinak to bude dopadat jako v pátek v Karviné.

Jak moc sudí pomáhají Viktorii v cestě za titulem?

Při analýze přehmatů se supernáskok hodně zmenší

Stoprocentní zisk 36 bodů je vskutku úctyhodný a jistě za ním stojí návrat a práce Pavla Vrby. Ovšem, jak je možná, že to, co jde v Česku, na podzim u viktoriánů (zatím?) drhne v Evropě? Do Evropské ligy pronikli v Larnace s velmi odřenýma ušima. A když budeme počítat přehmaty sudích v plzeňský prospěch, tak se nám ten supernáskok poněkud ztenčí.

I komise rozhodčích uznala, že gól Západočechů v Jihlavě padnout neměl, dále konstatovala, že Olomouc (1:1) vyrovnala se Slavií rukou. To už by náskok Viktorie na Slavii nebyl jedenáctibodový, ale sedmibodový. Když k tomu připočteme Bakošovou volejbalovou (ne)penaltovou ruku na Spartě a neuznaný Wágnerův gól v Karviné, mohli bychom být před nedělním duelem (5. 11.) Plzeň – Slavia hypoteticky na pouhých třech bodech. Jde to rychle dolů, co?

Ano, slávisté také dali proti Teplicím (1:0) gól z vymyšlené penalty za neexistující ruku, ale vzápětí to sudí Orel vykompenzoval, když za jasný faul na Altintopa zase pokutový kop nenařídil. Jednou tak a podruhé onak.

Podle křivky pravděpodobnosti vám nikdy desetkrát za sebou orel ani panna nepadne. V tuzemském fotbale to však možné bývá. I proto, že v něm je hlavním městem rozhodování úplně jiná obec začínající na P než česká metropole.

Italská zmrzlina bez pohárů

Kromě zářezu v Karviné hýbalo tuzemským sportem číslo jedna letenské středeční pohárové vyřazení Stramaccioniho Sparty s Baníkem Ostrava.

Fotbalovým Českem hned letěl vtip: „Vejde chlápek do cukrárny. Kouká na vitrínu se zmrzlinovými poháry, když najednou uvidí nápis: ‚‘NOVINKA! Speciální italská zmrzlina.‘ Říká prodavačce: ‚Tuhle!‘ Prodavačka se usměje a povídá: ‚Nastavte obě ruce.‘ Chlápek nastaví ruce a prodavačka mu do nich naběračkou flákne porci studené zmrzliny. Chlápek začne řvát: ‚Co to krucinál je?!‘ Prodavačka se usměje a povídá: ‚Italská zmrzlina. Říkáme jí Stramaccioni. Tahle se podává zásadně bez pohárů.‘“

Jelikož ale Sparta v neděli i kvůli zkratovitému Granečného vyloučení (Ostravan nejprve na začátku druhé půle nechal zcela volného Zahustela skórovat na 2:1 a pak jej už za stavu 2:2 nesmyslně chytil na půlce hřiště za dres a vyfasoval druhou žlutou) bojovníky z Baníku udolala 3:2, italský kouč zůstal pevně v sedle

Sparťanská obec je ale rozpolcená. Jedni si samozřejmě přejí, aby Sparta vyhrávala, druzí by i za cenu dalšího neúspěchu viděli raději Stramaccioniho rychlý vyhazov. Kotel zápas opět bojkotoval, jeho výzvu, aby z hlediště ve 30. minutě odešli i ostatní fanoušci, vyslyšely však jen desítky z nich.

Dlužno podotknout, že Italovi výrazně pomohla i Slavia svou předchozí domácí porážkou s Libercem 1:2. Tahle se mohou Stramaccioni a spol. ohánět faktem, že jim na druhou příčku Slavie, zaručující postup do kvalifikace o Ligu mistrů, chybějí jen čtyři body. Kdyby to bylo sedm bodů a nečekané vyřazení z domácího poháru už v osmifinále k tomu, byla by to o dost silnější káva.

Baroš: Sparta je jen průměrný tým

Je ovšem pravda, že v neděli italskému koučovi vyšlo střídání. Poslal do hry Néstora Albiacha, který umí zahrávat standardní situace. A španělský fotbalista, jehož pro český fotbal objevila Dukla, posadil z rohu balon ideálně na hlavu jiného exduklisty Štetiny, který v poslední desetiminutovce zajistil Spartě kýžené tři body.

To se pranic nelíbilo kapitánovi Baníku Milanu Barošovi, mimochodem autorovi první ostravské branky, který konstatoval, že Sparta je v současné době jen průměrným ligovým týmem a že jeho celek měl proto na Letné v neděli bodovat. A že by podle jeho názoru i bodoval, kdyby se ovšem Granečný nenechal tak školácky vyloučit. Kdoví.

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: facebook.com/mfkkarvina, fcviktoria.cz)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace