eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Benzema: Zůstane navždy kocourem? | Fotbal.HATTRICK.cz

Trojnásobná porce fotbalového čtení

Benzema: Zůstane navždy kocourem?

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Fanoušci, Homepage, Hráči, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔18.5.2017

hattrick_cerven17_nahled

UPOUTÁVKA – Jsme bez BBC. Výpadek televizního signálu z Britských ostrovů? Ale kdepak, to jen fotbalisté madridského Realu řešili, že do dubnového zápasu proti Sportingu Gijón nastoupí bez hvězdného tria: Gareth Bale, Karim Benzema a Cristiano Ronaldo. Napínavý zápas, ve kterém se Zidanovi chlapci vykoupili potvrdili roli favorita až v samotném závěru, zase jednou ukázal, jak velmi jsou všichni tři výjimeční fotbalisté pro „Merengues“ důležití.

Zatímco v ledním hokeji se každému skalnímu fanouškovi NHL vybaví pod přezdívkou BBC Line známá útočná formace Carolina Hurricanes ve složení Bates Battaglia, Rod Brind’Amour a Eric Cole z roku 2006, ve fotbalovém světě je neodmyslitelně spjatá se současnou érou „Bílého baletu“.

Francouz Benzema možná žije ve stínu Velšana Balea a Portugalce Ronalda, jenže dodnes o něm dokonale platí „La fábula del perro y el gato“. Tedy bajka o psovi a kocourovi, kterou před sedmi lety vyprávěl tehdejší madridský kouč José Mourinho:

„Je to, jako kdybyste chtěli jít na lov s kocourem. Když jeden jde lovit s dobrým psem, uloví toho mnoho. Ale když nemáte k dispozici psa, není lepší řešení než sáhnout po kocourovi, ulovíte toho dokonce téměř stejně. Tak jako jsem šest měsíců neplakal kvůli absenci Kaká, tak nebudu naříkat na ztrátou Gonzala Higuaína.“

Dobře. Dílo z pera Ezopova to není, nicméně Mourinho skvěle vystihl schopnosti dnes devětadvacetiletého kanonýra.

Nejlepší devítka na světě

Nekompromisní střelec, silný ve vzduchu a přímočarý na trávníku, umí Real spasit ve chvílích, kdy se další opory nemohou prosadit, nebo dokonce na trávníku chybí. Třeba v Lize mistrů dal už přes padesát gólů, magickou padesátkou před ním pokořilo jen pět hráčů: Cristiano Ronaldo, Raúl, Lionel Messi, Ruud van Nistelrooy a Thierry Henry. Vysoko Benzema vystoupal také v historických tabulkách madridského velkoklubu ze Stadionu Santiaga Bernabéua.

„Je to nejlepší hráč číslo devět na světě,“ tvrdí o něm jeho kouč Zinedine Zidane. „Nejnadanější francouzský střelec své generace,“ kloní se mu ESPN.

Proč se tedy netěší obří popularitě? Platí to, co píše José Louis Guerrero, autor jeho španělské autobiografie „Benzema: La clase en el Área“: „Karim rozděluje fanoušky a nenechá nikoho chladným.“ V životě Benzemy jsou totiž také kapitoly mnohem méně poetické než Mourinhova bajka.

Prostitutka, lhaní, honička

Skandál s nezletilou prostitutkou, lhaní spoluhráči z francouzské reprezentace Mathieu Valbuenovi o sexuální nahrávce, ilegální honička v Porsche 911 ulicemi španělské Ibizy – pokutována 130 tisíci liber. Slušné lumpárny na člověka, který se hrdě hlásí k muslimské víře a tvrdí, jak je pro něj důležitá, že?

„Má mozek v noze,“ říká o nezkrotném Francouzovi postarší muž z jeho rodné čtvrti.

Benzema vyrostl, stejně jako spousta další špičkových fotbalistů, mezi chudinou. Je jedním z devíti potomků plodného páru s alžírskými kořeny. Mít za rodiště Lyon možná zní noblesně, nicméně budoucí hvězda světového fotbalu prožívala dětství v nechvalně proslulé oblasti Bron-Terraillon. Nebezpečné, temné.

Kombinace alžírského původu a těžkého dětství prý může za Benzemovy skandály. Do vydírání Valbueny se měl zaplést jen kvůli loajalitě ke svému nejlepšímu příteli Karimu Zenatimu, opakovaně vězněnému. Prý takhle fungují zděděné vztahy z ghetta, Benzemu údajně pouze pronásleduje vlastní minulost.

Jenže, se vší úctou k Robertu Valettovi, hráči ze sedmdesátých let a také jeho bývalému kouči z rezervy lyonského Olympique, jde toto vysvětlení, které právě on nabízí, přijmout? Neměl by být Benzema obezřetnější v tom, jakými lidmi se obklopuje, a pochopit, že jsou mantinely, které nelze za žádných okolností překročit? Hranice zákona?

Přišel o MS 2010 i o EURO 2016

Ať hodí kamenem ten, kdo je bez viny, stojí v bibli. Roli soudce se tedy autor textu vyhne. Vysvětlení jako nedostatečné každopádně vyhodnotili jiní, podstatně důležitější pánové. Dva trenéři francouzské reprezentace. Průšvihy totiž Benzemu stály už dvě vrcholné akce, kromě mistrovství světa v roce 2010, také loňské domácí EURO 2016.

Před sedmi lety, to už patřil Benzema prvním rokem Madridu (do té doby střílel góly za Olympique Lyon) a postupně se prosazoval do základu „Pusinek“, Raymond Domenech nevzal vycházející hvězdu na světový šampionát. Oficiální důvod? „Je z formy.“

Nikdo ovšem nepochyboval o tom, že za vším stojí tou dobou žhavá kauza, ve které Benzema a další francouzský reprezentant Franck Ribéry čelili obvinění, že vědomě zaplatili za sex Zahii Deharové v době, kdy společnici nebylo ještě osmnáct let. A to je protizákonné. Oba byli později zproštěni obvinění, protože údajně jednoduše nemohli odhadnout, kolik jí je let. Deharová totiž svým klientům opakovaně lhala o svém věku. Á propos, ve Francii, ba i za jejími hranicemi, se z ní stala celebrita.

Loni se pak Benzema nepředstavil na domácím EURO, kde místo něj Francouze v ofenzívě táhl „Le Petit Prince“, tedy Antonie Griezmann z Átletika Madrid. A dotáhl je až do finále. Jedna z hvězd Realu musela svou účast oželet kvůli zmíněnému lhaní Valbuenovi. V roce 2015 mu v telefonickém rozhovoru Benzema vykládal, že viděl na mobil natočené video, při kterém si Valbuena užívá sexuálních radovánek. „Hele, není to můj život, ale byl jsi varován,“ přesvědčoval ho ke schůzce k hříšným Zenatim. Osudný rozhovor dostal Benzemu dokonce do vazby.

Později tvrdil, že si vše vymyslel a žádnou takovou nahrávku nikdy neshlédl. „Přísahal mi na život své dcery, že to viděl,“ říkal s odstupem vydíraný záložník. Didier Deschamps, kouč národního týmu, nevzal Benzemu do kádru, protože ho tam jednoduše nikdo nechtěl. Spor s Valbuenou by rozhodně nepřidal atmosféře v kabině.

Za průšviháře se postavil legendární Eric Cantona: „Benzema je skvělý hráč, ale má alžírské předky. Jenže Deschamps, to je ryzí francouzské jméno. Možná je jediným člověkem v celé Francii, který má opravdu čisté francouzské příjmení. Deschamps možná není rasista, ale možná také je. Proč by nebyl.“

O vyřazení Benzemy z reprezentace tehdy stál i premiér Manuel Valls: „Skvělý sportovec by měl být příkladem pro ostatní. Pokud tomu tak není, nemá místo ve francouzské reprezentaci.“ Cantona reagoval podle svého zvyku ostře: „Pokrytec.“

A jak vzal celou situaci až arogantní floutek Benzema?

„Nevěřím, že je Deschamps rasista, ale podlehl tlaku rasistické vlny ve Francii. Nevím, jestli je to pouze Didierovo rozhodnutí,“ řekl Karim španělskému deníku Marca.

„Ze sportovního hlediska nerozumím důvodu, proč chybím v nominaci. Chtěl bych hrát za svou zem, ale bohužel nemůžu. To, že jsem chyběl na světovém šampionátu v roce 2010, byla rána, ale nezúčastnit se domácího evropského šampionátu je ještě těžší. Je to jedno z mých největších zklamání v životě. Francie brzy zjistí, že mi křivdila, dodal Benzema.

CELÝ PŘÍBĚH KARIMA BENZEMY SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE MAGAZÍNU HATTRICK, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 4. KVĚTNA 2017!

hattrick_cerven17_titulka

-red-

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

SPECIÁL K MS PRÁVĚ V PRODEJI

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace