eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

Barca v Premier League, nebo sňatek z rozumu?

📁 Aktuálně, Časopis, Časopis - archiv, Evropské poháry, Fanoušci, Homepage, To nejlepší z HATTRICKU, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔13.11.2017

Uvidíme Messiho a spol. v anglické Premier League?

UPOUTÁVKA – Mnohým z barcelonských ulic vdechl život geniální umělec Antoni Gaudí. To, co se ale v tepnách katalánské metropole dělo na přelomu září a října, má mnohem blíže k lidské mrzkosti než potěše ducha. Španělská policie mnohdy brutálními prostředky napadala vzpurné voliče během neplatného referenda za nezávislost. Politické téma má vliv i na fotbalový svět, hýbe jím jako málokterá událost z poslední doby. Ústřední postava? FC Barcelona.

V době psaní tohoto textu je výsledkem španělské převzetí moci nad Katalánskem a obvinění tamních politiků ze zrady. Protesty jistě budou pokračovat, tak moc je rána v srdcích obyvatel Iberského poloostrova a jeho severovýchodního cípu především rozšklebená. Zdali nakonec skutečně dojde k rozvodu, zůstává otázkou.

A ta přináší další dotazy, podněty a fantazie. I fotbalové.

Messi konečně v anglické lize?

Připravte si popcorn, začíná kasovní trhák. Na legendárním stadionu Old Trafford čelí „Rudí ďáblové“ soupeři z nejvěhlasnějších. Messi si naráží míč se Suárezem, protančí kolem Pogby, už mu zbývá jen obhodit si svého argentinského krajana Marcose Roja a bude pálit. Gól! Síť za De Geou se rozverně vlní. Barcelona se v šlágru Premier League ujímá vedení.

Duely dvou fotbalových gigantů rychle získávají řadu přízvisek, fanoušci se předhánějí v tom, kdo přijde na nejpřiléhavější označení pro vrcholný střet zarputilého ostrovního stylu s ledabylou jižanskou elegancí. Střetu mezi Manchester United s katalánským velkoklubem. Žádné ale nezní tak jiskrně jako El Clásico. Mýty opředená bitva překračující vápenné čáry zastřižených pažitů, o níž by přišlo nejen po staletí rozklížené a málo soudržné Španělsko.

Ztratily by ji také davy nadšenců napříč světem, kteří léta sedávali u televizních obrazovek v dresech Raúla, Ronaldinha, Messiho či Cristiana Ronalda a sledovali jeden z nejvzácnějších fotbalových mačů planety. Vždyť El Clásico se vysílá do téměř 200 zemí a oficiální cestou si jej nenechá ujít třikrát tolik lidí (600 milionů) než především americký sportovní svátek – Super Bowl. Na klubové scéně zkrátka není o moc prestižnějších zápasů než toho mezi „Blaugrana“ a „Merengues“.

Cena lístků tomu odpovídá, ta průměrná se pohybuje kolem 800 eur. Více zaplatíte snad už jen při finále Ligy mistrů. Ani do nejvyšších pater madridského stadionu Santiaga Bernabéua či barcelonského Camp Nou se nedostanete za drobné, přesto se tribuny spolehlivě zaplní a desítky tisíc hlav přímo na místě přihlíží fotbalovému koncertu. EL Clásico je jednoduše nenapodobitelný fenomén.

Zidane tomu nevěří

„Neumím si La Ligu představit bez Barcelony,” přiznává Zinedine Zidane. Mnohé z proslulých partií francouzský elegán absolvoval jako hráč, do dalších vedl Real Madrid z pozice hlavního trenéra. Jiní to ale dokáží. O podobné podívané možná sní Gerard Figueras, katalánský ministr sportu. Velký rozruch totiž způsobil zářijovým vyjádřením, že by si slavný klub v případě nezávislosti vybrat, v jaké soutěži bude působit.

Zůstane Barcelona ve španělské, nebo se vydá za italským, francouzským či anglickým dobrodružstvím? Tak přemítal Figueras a rozvířil vlnu spekulací a příboj reakcí. Třeba dlouholetý kouč Arsenalu Arséne Wenger poslal jasný vzkaz: „Barca v Anglii? Bylo by to proti zdravému rozumu.” Francie ústy svého bývalého premiéra katalánského původu a velkého fanouška FC Barcelona Manuela Vallse naopak zastává příznivý postoj a nabízí od nové sezony volné místo ve své nejvyšší soutěži.

Vallsův strýček, který se rovněž jmenoval Manuel Valls, je mimochodem autorem hudby ke známé hymně FC Barcelona!

CELÝ OBSÁHLÝ ROZBOR SITUACE OHLEDNĚ BUDOUCÍHO PŮSOBENÍ FC BARCELONA SI PŘEČTĚTE V NOVÉM ČÍSLE HATTRICKU, KTERÉ VYŠLO VE ČTVRTEK 9. LISTOPADU 2017.

-red-

(zdroj fotky: fcbarcelona.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace