eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

O Spartě a remíze s Laziem: klobouk dolů, není všechno jen v penězích

📁 Aktuálně, Blogy, Domácí fotbal, Evropské poháry, Homepage, Pavel Skramlík, Topstory, Zahraniční fotbal 🕔12.3.2016

martinfrydek_balonnahlavedomacidres_sparta_czFrýdek se postaral o důležitou trefu! Bude nakonec postupová?

GLOSA – Při ohlédnutí za čtvrtečním prvním utkáním osmifinále Evropské ligy mezi pražskou Spartou a italským celkem Lazio Řím (1:1 – na titulním snímku střelec gólu Martin Frýdek) si musí soudný fanoušek jen povzdechnout: kéž by měly špičkové české týmy alespoň úroveň průměru italské Serie A (Lazio je na 8. místě). Nabídneme trochu podrobnější pohled na tento výsledek.

Všechna čest Spartě jakým způsobem „zametla“ s ruským mužstvem FK Krasnodar, jehož hráčský kádr, složený z plejerů z 12 zemí, má podle serveru transfermarkt.co.uk hodnotu téměř 69 milionů liber (zhruba 2,4 miliardy korun). Jenže Krasnodar dva měsíce před dvojzápasem se Spartou nehrál soutěžní utkání, jeho běloruský trenér evidentně podcenil taktickou přípravu a ruku v ruce s hráči podcenil úroveň soupeře.

Navíc ruské týmy, nacpané individuálně velmi dobrými a draze placenými cizinci, nehrají kompaktní fotbal. Legionáři chodí do Ruska zejména kvůli penězům, hrají spíš na sebe a doufají, že si je brzy koupí někdo ze západní Evropy. Tam už o Rusy není velký zájem kvůli jejich špatné adaptabilitě.

Slabší defenziva?

Také všechna čest Spartě i za to, že s Laziem zápas tvrdě odpracovala a neprohrála, i když soupeř byl lepší. Během utkání se její fotbalisté museli smiřovat s faktem, že pověsti o tom, že defenzíva je slabinou Italů, nejsou pravdivé.

Tým Lazia Řím (aktuální hodnota hráčského kádru je 132,15 mil. liber, tedy 4,6 miliardy korun) má prostě alespoň z hlediska peněz dvojnásobně lepší kvalitu než Krasnodar, byl rozehraný, a když se prostě Italové rozhodli, že Spartu nenechají hrát, což se jim zejména ve druhém poločase dokonale podařilo, tak toho dosáhli. Nedopustili, aby se dostali pod tlak a byli donuceni k chybám ve své „slabší“ obranné činnosti.

Víc taktických variant

Optimismus, že Lazio je pro Spartu „hratelný“ soupeř, byl nemístně ambiciózní. Vycházel z nesprávného hodnocení potenciálu Lazia, především jeho taktické složky. Tento tým nemá slabší defenzívu, když se rozhodne pro obrannou taktiku. Dokáže odehrát dva takticky zcela odlišné zápasy během jednoho týdne a podlehne jen výrazně vyšší kvalitě.

Jen z letošního února a března: 6. února hrálo Lazio 0:0 defenzívně na půdě FC Janov; 11. února hrálo ofenzívně proti Veroně a zvítězilo 5:2; o týden později vsadilo na Galatasaray spíš na obranu a brejky a uhrálo remízu 1:1; 21. února, tedy o tři dny později, uhrálo plichtu 0:0 na hřišti outsidera Serie A Frosinone a nedalo se na to dívat, nikdo nechtěl pořádně hrát; za čtyři dny přijel do Říma Galatasaray, chtěl hrát fotbal, dostal 3:1; 29. února hrálo Lazio doma zápas Serie A proti překvapení současné sezony US Sassuolo (7. místo) útočně a prohrálo s ním 0:2 kvůli chybám v obraně při brejcích hostí; 6. března uhrálo bod za 1:1 na půdě AC Turín v defenzivním rozestavění.

To vše lze snadno zjistit sledováním Serie A na Eurosportu nebo na některém ze sázkařských streamů.

hraclazia_pohlednahoruprotisparte_uefa_comLazio má do odvety přijatelný výsledek.

Remíza je úspěchem Sparty

Lazio prostě dokáže hrát několikerým způsobem k nepoznání úplně jinak v italské lize a taktiku mění i v evropských pohárech.

Lazio 10. března přijelo na Spartu a na výsledek 1:1 mu stačil poločas, druhý hrálo se snahou nenechat hrát Spartu, přesto nastřelilo břevno a bylo lepší. Byla to jen další volba z vějíře taktických variant italského celku. Lazio nemá výrazněji lepší ofenzívu než defenzívu. Ve dvacetičlenné Serii A má devátý nejlepší útok (35 gólů) a devátou nejhorší obranu (37 obdržených branek).

Finální úsudek trenérů Sparty a jejích fanoušků, že jde o soupeře „středního“ věhlasu se slabší obranou nebyl úplně správný, protože jde o tým vysoké kvality s vyrovnanou defenzívou i ofenzívou a mimořádným taktickým potenciálem. Za těchto okolností byla remíza 1:1 na Letné úspěchem Sparty, a kdyby postoupila po odvetě v Římě, tak to bude bomba.

Zopakuji část věty z úvodu: kéž by měly špičkové české týmy alespoň úroveň průměru italské Serie A. Nejen z hlediska kvality kádru. Cena týmu Sparty je „jen“ 19,24 mil. liber, tedy 663 780 000 Kč a je na zvážení každého, zda to spočítal server transfermarkt.co.uk správně. Všechno není jen v penězích. Rezervy Sparty jsou zejména v taktickém myšlení. Nikoliv v nákupu levných cizinců různých národností za relativně nízké částky nebo zadarmo v okrajových evropských ligách, protože to už se řadu let nemění. A talentovaní čeští hráči však zvýší jen kvalitu mužstva v domácí lize, nikoliv pro evropské poháry.

Za Spartu ve čtvrtek nastoupilo z 13 hráčů 11 Čechů. Za Lazio z 13 hráčů 4 Italové a 9 cizinců. To je realita, s níž se musíme smiřovat. Špičková kvalita je totiž někde jinde než v Čechách. Na „superprodukty“ domácích mládežnických akademií si ještě nějaký rok počkáme.

Takže tedy za těchto okolností klobouk dolů před remízou Sparty 1:1 s Laziem.

Pavel Skramlík, šéfeditor magazínu HATTRICK

(zdroj fotek: sparta.cz, uefa.com)

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace