eFotbal premiership milujufotbal fotbal.hattrick.cz golfdigest probasket sportwin dokonalazena

„Třicet případů ze Strahova“ začíná!

📁 Aktuálně, Domácí fotbal, Gambrinus liga, TOP Články 🕔25.7.2012
„Třicet případů ze Strahova“ začíná!

Začíná liga neoficiálně šestého státu na starém kontinentu. Bude však Gambrinus liga, jejíž 20. ročník se právě rozbíhá, šestou nejkvalitnější soutěží v Evropě? Zřejmě ne, i přesto ale existuje řada důvodů, proč se na nových „Třicet případů ze Strahova“ těšit.

Česko na EURO skončilo ve čtvrtfinále, i když v globálu herně ani výsledkově neoslnilo, byla na Bílkově výběru citelně znát stopa nejvyšší české fotbalové soutěže. GebreSelassie, Pilař, Darida, Petržela, Limberský a další zahráli na EURO dobře i přesto, že do té doby byli prakticky neposkvrněni (až na krátké intermezzo Limberského) kvalitními zahraničními ligami.

A ať si kdo chce, co chce říká, tohle je naprosto průkazný argument k tomu, aby byla česká liga povýšena v evropském ratingu zase o něco výš. Jedním dechem ale dodejme, že při pohlížení na TOP soutěže Evropy bude českým fanouškům ještě chvíli bolet za krkem.

Německý model v TV

Co lze tedy od nadcházejícího ročníku očekávat? Velmi přesným a průkazným barometrem budou návštěvy na prvoligových stadionech. Loni chodilo na ligu v průměru 4710 fanoušků. „Třeba se výsledek na EURU promítne do vyšší návštěvy, což by bylo známkou zvýšení kvality,“ řekl při hodnocení EURA internacionál Radek Drulák, který sice dokáže najít ostrá slova, ale zároveň pochválit. Ovšem je-li co.

FAČR si konečně uvědomil – a bude to chtít uvést do praxe – že Gambrinus liga potřebuje daleko lepší marketingovou propagaci a ruku v ruce s tím televizní prezentaci. Za dva roky totiž končí smlouvy s hlavními partnery pivovarem Gambrinus a společností KPS Media. A jak jinak přilákat nové (či staré ponechat) sponzory, než kvalitní prezentací svého produktu.

Studia ČT ve Vratislavi, která se živě hlásila až třikrát denně, na jedné straně ukázala, jak lze dělat kvalitní televizní servis, ale na druhé straně také to, jak televizní zpravodajství z domácího fotbalu pokulhává. A to se má změnit, možná už během podzimu. Čtyři sobotní zápasy ve stejném odpoledním čase by měly být základem dlouhého studia jako základního pořadu o Gambrinus lize. O zbývající duely by se podělily ostatní TV stanice, včetně nové TV Fanda z „novácké“ rodiny.

Je to evidentní snaha napodobit tzv. německý model z bundesligy. Proč ne, za to se nemusí nikdo stydět. Není důvod vymýšlet něco neprobádaného, když kousek na západ to funguje a je to dlouho a kvalitně prověřené.

Sparta, Plzeň a …

Kdo bude příští rok na jaře zvedat nad hlavu pohár pro vítěze ligy? Bookmakeři i široká obec fanoušků jednoznačně favorizuje dva celky – Spartu a Plzeň.

Na Letnou přišel uklidňující faktor v podobě kouče Lavičky. Rozvážný a ambiciózní kouč dobře ví, že Sparta nezískala v posledních dvou letech titul a touha po něm je veliká. Od bosse Křetínského až po posledního fanouška.

Na Spartě se zbavili starých kusů v podobě Sionka a Ericha Brabce, kádr se stabilizoval. S nástupem racionálního Lavičky se ve Spartě zklidnily i dříve mediálně hodně rozbouřené vody. Nepřišel sice vytoužený kanonýr Lafata, ale tým je i tak dost silný, aby dospěl k vysněnému cíli. „Méně kecat a více dělat,“ tak by mohlo znít letenské motto.

Zásadně proti budou ale v Plzni. Viktoria je nyní nejsebevědoměji působícím týmem v Gambrinus lize. Že je bez Pilaře a Petržely? No a? Máme sílu na to, abychom zase hráli o titul, zní jasně ze západu Čech.

Gólman Bičík hrdinou

Moc nechybělo a mistr z Liberce by mohl sezonu odepsat ještě před startem. Nebýt Bičíka v Karagandě, kdoví… Nicméně Šilhavého parta se zatím zuby nehty udržela ve hře o Ligu mistrů a pozici nebude chtít vyklidit ani v Gambrinus lize.

Kromě této trojice by měly kvalitu tuzemské nejvyšší soutěže povýšit i další týmy. Jako vždy Mladá Boleslav, nově i vzkříšená Slavia s Petrem Radou na lavičce, stejně tak Olomouc, které chce být nejen králem Moravy, ale také prohánět domácí smetánku z českých zemí.

Opravdu existuje dost důvodů k tomu, aby Gambrinus liga poskočila o kousíček výše v evropské hierarchii. I když na šesté místo, jako v případě nároďáku, to asi nebude.

Jan Hrabálek

Sdílejte tento článek
Hattrick_banner_638x100px

Nové číslo právě v prodeji

2016/01

Zavřít
Google+
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace